fbpx

Anni Tetsmann: On aeg noored kodudest välja tuua

Meedias on saanud vastukaja küsimus, kas pärast 15. maid võiks koolides õppetöö osaliselt taastada. Kui olukord liigub paremuse poole, siis võiks noored kodudest välja tuua kas või osaliselt ja väiksemates rühmades, kirjutab Taevaskoja noortelaagri juhataja Anni Tetsmann.

Edasi tegutseme ikka vastavalt juhistele ja kedagi ohtu seadmata. See tähendab, et personal kasutab isikukaitsevahendeid, kõiki kasutatavaid pindasid ja vahendeid desinfitseeritakse ning ühte rühma ei kuulu rohkem kui 15 noort.

Alates 2. maist on lubatud välitingimustes sporditegevuste ja -treeningute läbiviimine, kui grupis on maksimaalselt 10 osalejat, kinni peetakse 2 + 2 reeglist ja tagatud on desifintseerimisvahendid. Loodame, et samm-sammuline piirangute leevendamine on edukas, tagasilööke ei tule ning saame julgemalt teha plaane ka suvisteks laagriteks. Kõik mais ja juunis loodud võimalused on proovikiviks ning näitavad, kuidas ühiskonnana uue olukorraga kohanenud oleme ning millises tempos edasi minna saab.

Oleme laagrikorraldajatega arutanud, et mida kiiremini on võimalik normaalne elu taastada, seda valutumalt tulevad noored kriisist välja. Koolivaheajal nägime iga päev uudistest, et noored ei suuda kodus püsida, osa ei suutnud ka kooliajal. Nad on sotsiaalsest distantseerumisest tüdinenud.

Lisaks on mitmetel noortel kodus probleeme. On kodusid, kus lapsed ja noored peavad päevast päeva kuulma, kui mõttetud nad on ja kuidas nad millegagi hakkama ei saa. Ei ole harvad juhused, kus lapsevanema korralduse mitte täitmisele järgneb füüsiline vägivald: tutistamine, jalaga löömine, rihma andmine.

Kui muidu sai raskustes pered selgeks teha kooli kaudu, siis e-õppe vahendusel ei ole kahjuks võimalik neid probleeme alati tuvastada. Koduseinte vahel võib toimuda asju, mis on noortele väga hävitava mõjuga, mistõttu peame endilt küsima, kust läheb piir, kus meie endi jaoks kehtestatud piirangud hakkavad tegema rohkem kahju kui kasu.

On oluline, et noortekeskused saaksid taastada oma töö ja et laagrid vähemalt mingis mahus toimuksid. Laagrid pakuvad tegevusi turvalises ja kontrollitud keskkonnas, võimalust sotsialiseeruda, õppida ja areneda. Tegevused noortelaagrites pole kunagi pelgalt meelelahutus, vaid toetavad noorte mitmekülgset arengut ja suhtlusoskusi.

Enamik laagreid on lastele ja noortele paraku tasulised ega ole seetõttu kõigile võrdselt kättesaadavad. Praeguses olukorras võiks riik kaaluda laagrite suuremat rahalist toetamist, et osa saaksid ka nende vanemate lapsed, kes on kaotanud töö ega saa last suvel laagrisse saata.

Artikkel avaldati 13.05.2020 Postimehe arvamusportaalis: https://arvamus.postimees.ee/6971864/anni-tetsmann-on-aeg-noored-kodudest-valja-tuua

Teksti suurus