fbpx

Eesti ja Valgevene laagrikorraldajad tutvusid Georgia noortelaagritega

Oktoobris toimunud viiepäevase Georgia õppereisi delegatsiooni kuulusid 22 Eesti ja 2 Valgevene esindajat. Reisi vältel tutvuti kolme noortelaagriga, millest kaks olid riiklikud (Future Camp Anaklia ja Future Camp Shaori) ning üks eralaager (YMCA Camp Orange).

Õppevisiit korraldati koostöös paljude osapooltega. Üks võtmekontakte oli Salome Šakarašvili, kes töötas varem SA Archimedese noorteagentuuris, kuid on nüüd kolinud Georgiasse. Salome oli suureks abiks vahendamaks kontakte, kelle kaudu oli võimalik riiklike laagritega ühendust saada.

Kõik kolm laagrit asusid väga looduskaunites kohtades ning asulatest pigem eemal. Laagrivahetuste kestvused on võrreldes Eesti laagritega ligikaudu samad (seitse päeva), küll aga on suurim erinevus sihtrühmades – kui Eestis osaleb laagritegevustes üldjuhul 7-14-aastane noor, siis seal hakatakse alles 14-aastaselt noori laagritesse võtma. Väiksematele on mõeldud skaudilaagrid.

Riiklikke laagreid rahastatakse Georgias riigieelarvest ning laagrites osalemine on noortele täiesti tasuta. Laagritesse pääsevad hea õppeedukusega noored, kes valitakse välja koolijuhtide poolt. Tegemist on võrdlemisi suurte laagritega, mis mahutavad 250 kuni 300 osalejat. YMCA Camp Orange on erakätes olev väiksem laager (osaleda saab kuni 48 noort), mida rahastatakse läbi erinevate fondide ning seetõttu on ka selles laagris osalemine noortele tasuta.

Shaori Camp Future ühispilt

Riiklikke laagreid haldab Georgias LEPL noorteagentuur, mis allub viimaste reformide kohaselt peaministrile. Kokku on Georgias riigi poolt rahastatavaid noortelaagreid hetkel neli, kuid reformide käigus soovitakse säilitada kaks, et riik ei peaks noorsootööd ise nii palju korraldama ja saaks tegeleda noortepoliitika kavandamisega.

Seoses kõikvõimalike muudatustega noortevaldkonnas, tulevad Georgia noorteagentuuri esindajad Eestisse vastuvisiidile juba veebruaris 2020. Kõigile Georgia reisiga seotud inimestele tehti ettepanek osaleda ka laagrikorraldajate seminaril Kurgjärvel, mis toimub 17.-18.02.2020.

Õppereisil osalejad on seminarist väga huvitatud ning näiteks noorteagentuuri töötajad osalevad seminaril igal juhul – see on osa nende õppevisiidist. Nii toimub veebruaris järjestikuselt juba teine rahvusvaheline noortelaagrite korraldajate seminar-koolitus.

Eesti delegatsioon loodab, et Georgia laagrikorraldajatega tekib samasugune koostöö nagu Valgevene kolleegidega. Valgevene ametivennad osalesid muuhulgas käesoleva aasta alguses toimunud Kurgjärve seminaril ning käisid suvel Eestis Vihasoo Noortelaagris oma laagrivahetust läbi viimas.

Visiiti kaasrahastati programmi „Noorte tervistav ja arendav puhkus“ raames.

Anaklia Future Camp
Teksti suurus