fbpx

Kogukonnapraktika – läbi väikese töökogemuse suure tundeni

Helen Talalaev

Kogukonnapraktika viiendal aastal alustas programmis 29 kooli 13 maakonnast. Üle 100 vabaühenduse kõikjalt Eestist võtavad vastu noori praktikante, et aidata neil nina kodanikualgatuste telgitagustesse pista. Sajad noored on saanud ellu kaasa väärt kogemuse vabaühenduses. Uurisime osalejatelt, kuidas on läinud, ja kutsume uusi koole ning vabaühendusi meiega ühinema.

Kogukonnapraktika idee on lihtne: õpilased löövad mõne nädala jooksul umbes 15 tunni jagu kaasa enda valitud organisatsiooni tegevustes, täites mõnd endale jõukohast ja huvipakkuvat ning vabaühendusele vajalikku ülesannet. Nad näevad, kuidas sünnib ja toimib kodanikualgatus, ning saavad teada, milliseid ühiskonna probleeme vabaühendused lahendavad ning miks nad seda teevad.

Läbi väikese töökogemuse suure tundeni

Sageli arvatakse, et noored tahavad lihtsalt arvutis ja telefonis istuda. Kogukonnapraktika tõestab vastupidist – maailma tahetakse päriselt paremaks muuta. Kogukonnapraktikat võtavad noored kui võimalust tegutseda ja saavutada käega katsutavaid tulemusi. Kõige sagedasem kuuldud tagasiside kõlas järgnevalt: minu jaoks olid kõige väärtuslikumad uued teadmised ja kontaktid, mis ma praktika jooksul sain.

Noored täitsid ka eelmisel aastal praktika käigus väga erinevaid ülesandeid. Enamasti andis ülesanded juhendaja, kuid osad noored mõtlesid ka ise välja, mida nad vabaühenduse heaks teha tahavad. Näiteks korraldasid noored üritusi, pakkisid ja jagasid toiduabipakke, osalesid värbamisprotsessis, hoolitsesid loomade eest, mängisid lastega, kogusid annetusi, viisid läbi küsitlusi, otsisid sponsoreid, lõid andmebaase, tegid videoid, olid sündmuste fotograafid, puhastasid matkarada ja aitasid veel väga mitmel erineval moel.

Osalejad saavad väärt kogemuse

Osalejate tagasiside näitas taas, et nii programmi kui kogemusega jäädi väga rahule. Õpetajad saavad rikastada õppeainet pädevuspõhiste meetoditega ja näha, kuidas õpilased õpitut koolivälises keskkonnas kasutavad. Juhendajad leiavad oma meeskonda lisajõudu, värskeid ideid ning võimaluse avastada noorte maailma. Õpilased saavad aga praktilise töökogemuse ning hea võimaluse ka iseennast paremini tundma õppida.

Noored olid valdavas enamuses uue kogemusega väga rahul ning paljud soovitasid sellest osa võtta ka teistel. Samuti hinnati kogemusi, mida kogukonnapraktika käigus saadi – mõisteti, et ühe töökogemusena on see väärt samm edasise karjääri kavandamisel.

Praktika läbimisel jätkavad paljud noored vabatahtlikuna, ülejäänud jälgivad kodanikuühiskonnas toimuvat nüüd aktiivsemalt. Kogukonnapraktika üks peamisi eesmärke – tõsta noorte ühiskonnateadlikkust ning tuua noori vabakonda – leiabki selle kaudu oma väljenduse.

Kogukonnapraktika noorte kogemustest saad lähemalt lugeda meie kodulehelt.

Mis ootab ees?

Järgmistel aastatel ootab meid ees pidev laienemine ja arendustööd, et noored kõikjal Eestis saaksid kodanikualgatustes kaasa löömise kogemuse. Ootame uusi koole ja vabaühendusi meie vahva kogukonnaga liituma! Koos töötame selle nimel, et kasvaks peale palju aktiivseid noori, kes heade kodanikena tahavad, oskavad ja saavad ühiskonnas muutuseid ellu viia. Rohkem infot programmi kohta ja meie kontaktid leiad kogukonnapraktika kodulehelt.

Kogukonnapraktika programm on Haridus- ja Teadusministeeriumi Noortegarantii osa ja seda rahastatakse aastatel 2015–2018 haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Eesti Noorsootöö Keskuse poolt elluviidava ESFi kaasrahastatud programmi „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ kirjeldatud tegevuste raames.

Teksti suurus