fbpx

Kuidas saada nutikaks noorsootöötajaks?

Levinud generatsiooniteooria liigitab inimesed sünniaja järgi X-, Y-, Z- ja alfa-generatsiooniks. Z-generatsioon on see, kes astub esimesi samme täiskasvanu elus ja teadusmaailm alles õpib neid tundma, kuid peale tuleb juba uus põlvkond – alfad. Samal ajal levib ka paljude teadlaste hulgas arusaam, et generatsiooniteooriad ei pea paika – võta siis näpust.

Igal juhul teame, et mida põlvkond edasi, seda rohkem on noored seotud tehnoloogiaga. Näiteks on juba sündivatel lastel oma sotsiaalmeedia kontod, olgugi et seda haldavad veel nende vanemad. Nii ongi paljud noored juba sünnist saati seotud digimaailmaga.

Kuidas käia noortega digitaalmaailmas ühte sammu ning millele digimaailmas tähelepanu pöörata? Pakume välja mõned digitaalsed tööriistad ja keskkonnad, mis Sind, hea noorsootöötaja, aidata võiks.

Enesearendamiseks:

 • Vabaühenduste Liit viis läbi 15 erinevat digitöötuba, mis kõik on järelvaadatavad. Seminaridel käsitletakse teemasid nagu rahastuse leidmine ja annetuste kogumine, enda ja oma meeskonna tegevuste nutikas korrastamine, digilahenduste abil esitlusoskuste arendamine jne.
 • Haridustehnoloogide Liit viib regulaarselt läbi järelvaadatavaid veebiseminare. Varasalves on rohkem kui 130 seminari, millest üle kolmandiku on kasulikud ka noorsootöös. Näiteks sotsiaalmeedia kasutamine privaatsust silmas pidades, digiplaanide koostamine, suhtlemine veebipõhistes projektides, ohud virtuaalmaailmas jne.
 • HITSA täiendkoolituste kalendris on lisaks otseselt noorsootöötajatele suunatud koolitustele ka üldiseid digipädevusi tõstvaid koolitusi. Koolituskalendri otsingumootoris katsetades märksõnu „nutikas“, „digi“, „robootika“ ja „tehnoloogia“ leiab rida koolitusi, kuhu saab registreerida. Tõsi, peamine suund on neil küll õpetajatele, kuid  kohtade olemasolul võtavad ka noorsootöötajaid vastu. Näiteks 31. oktoobril algab koolitus „Digialgus: loovuse toetamine tehnoloogia abil“ ja detsembri alguses on koolitus „Nutikas noorsootöö ja minu organisatsioon“.
 • ENTK kodulehelt leitav Tööriistakarp nutikatele tasub just tulevase noorsootöö nädala raames üle vaadata, sest sealt leiab mitmeid nippe, kuidas oma sündmuseid digitaalseid tööriistu kasutades huvitavamaks ja korralduslikult lihtsamaks muuta.
 • Huvitavaid töövahendeid teemade kaupa leiab haridusportaalist koolielu. Näiteks on seal 9 erinevat töövahendit, millega teha koomikseid, 8 töövahendit sõnapilvede koostamiseks ja 23 töövahendit pilditöötluseks.
 • Digiõpik on suunatud küll õpilastele koolis läbitöötamiseks, kuid tegelikult annab see hea ülevaate kõigile huvilistele. Digiõpik aitab käsitleda teemasid nagu digikunst, programmeerimine ja digihügieen.

Noortega koos tegemiseks:

 • Testi koos noortega StartIT kodulehel, milline IT-amet võiks neile sobida.
 • Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi tudengid vuravad Progebussiga mööda Eestit ja neid saab kutsuda endale külla tegema ühepäevaseid IT-alaseid õpitube.
 • Geenius.ee portaal aitab täpselt järgi vaadata, mida kõike Google ja  Facebook kasutajast teab. Tehke noortega eksperiment ja uurige mitu gigabaiti andmeid teie kohta kogutakse.
 • Õpi koos noortega internetiturvalisuse kohta  BCS Koolituse ja Eesti Info- ja Telekommunikatsiooni Liidu materjalidega.
 • StartupAlfa on arenev digikeskkond, mis koondab tulevikutehnoloogia ringijuhtide ja ringide infot, sh tasub nende poole pöörduda, kui on mõttes neid enda noortele külla kutsuda. Oktoobrikuust saavad noored osaleda algajatele mõeldud robootika töötubades.
 • TechSisters on juba kauem turul olnud ning pakub algaja tasemel digikoolitusi eelkõige tütarlastele. Samuti on nad avatud muudele koostööpakkumistele.
 • LearningApps.org on hea koht, kus ise lihtsalt koostada äppe ja kasutada juba olemasolevaid rakendusi.  Näiteks saab noortega mängida Miljonimängu või Kuldvillakut. Eriti vahva on see, et iga rakenduse juures pakub keskkond võimalust ka ise sarnast rakendust teha ja nii saab koos noortega mänge luua.
 • Edasijõudnutele leiab head materjali ProgeTiigri kogumikust.
Teksti suurus