Lapsi liikuma julgustav Ewe-Ly Oja tõdeb, et kui ka esialgu tundub, et väiksemas piirkonnas ongi lastele ja noortele kohati vähem võimalusi, siis head ideed ja lahendused on just sedavõrd enam teretulnud. Kui 2016. aastal tärkas Ewe-Lyl soov pakkuda oma lapsele liikumisvallas midagi uudset, siis üsna kiiresti sai selgeks, et sellest tundsid puudust ka teised kohalikud lapsevanemad Otepää piirkonnas.

Ewe-Ly Oja pidas ennast täitsa tavaliseks inimeseks, kes tegi oma tööd südamega ja aeg-ajalt soovis saada osa ka erinevatest kohalikest üritustest. Ühel päeval tuli tema juurde Otepää valla endine noorsootöötaja Kaija Tamm, kellele oli silma jäänud Ewe-Ly pühendunud töö liikumisõpetajana ja huvi kõige vastu, mis on seotud lastega – nii nende kasvamise kui ka õpetamisega. Sellest lähtuvalt tegi noorsootöötaja Ewe-Lyle ettepaneku osaleda noortega seotud koostöögrupis.

Kuidas sellesse ettepanekusse tol hetkel suhtusite?

Alguses küll kahtlesin ja mõtlesin, et noortest ega noorsootööst ei tea ma midagi, aga tema argumendid olid, et toetaksin teda lihtsalt huvitavate ideedega. Lõpuks suutis ta mind veenda ning kuna olen selline inimene, kes soovib pidevalt areneda ja uusi asju proovida, siis olingi nõus. Tänaseks, kui sellest on möödunud juba peaaegu kolm aastat, olen ma väga õnnelik, sest olen leidnud endale mitmeid võimalusi eneseteostuseks ja tänu sellele sündis ka lastejooga ring.

Kuidas lastejooga ring täpsemalt siis sündis?

Õpetades lapsi võimlema ja tantsima, soovisin pakkuda enda lapsele, kellele meeldib väga liikuda ja tantsida, veel mingit ringi, kus tal see võimalus oleks ja soovisin, et see oleks midagi teistsugust, mida mina teen. Leidsingi lastejooga, aga kõige lähem koht, kus lastejooga ring toimus, oli 30 km kaugusel ja nii see esialgu mõtteks jäigi.

Samas saab lastejooga aina populaarsemaks ja soovisin, et ka meie piirkonna lastel oleks võimalik proovida midagi uut ja huvitavat. Juhtus nii, et koostöögrupp kiitis minu algatatud idee lastejooga ringist heaks, mille järel läbisin juba selge eesmärgiga koolituse "Rainbow laste ja perejooga". Kogu õppeprotsessi aja õppis minu laps koos minuga – see oli väga tore, sest tegin tööd, aga sain ka kaasata oma lapse ja temaga koos aega veeta.

Miks siis ikkagi just lastejooga ja mitte mõni muu liikumist edendav spordiring?

Igas vallas on erinevad spordiringid olemas, aga kui sul pole kiireid jalgu ja head kätt, siis sind ei huvita spordiringid. Lastejooga on aga see koht, kus laps ei pea olema kõige kiirem, vaid saab olla füüsiliselt aktiivne ja just nii palju, kui parasjagu jaksu on. Iga korraga tuleb aga kogemust juurde, et jõuda veel rohkem. Jooga ei ole minu jaoks elustiil, vaid ma tahan pakkuda lastele võimalust.

Liikumisõpetajana lasteaias olen joogat tutvustanud ka sealsetele lastele, sest soovin, et iga liikumistund oleks lõbus ja põnev. Minu suureks muusaks ja õpetajaks ning vahel ka piduriks on olnud minu enda laps. Temaga koos kasvades ja tema arengut jälgides olen aru saanud, mis lastele tegelikult meeldib ja vahel juhtub ka nii, et küsin just temalt, et mida põnevat võiksime teha. 

Kui vanad lapsed lastejoogas käivad?

Lapsed, keda mina juhendan, on vanuses 2–12 aastat. Joogaringi juhendan viies erinevas koolis, kus käivad lapsed vanuses 7–12 aastat, lisaks sellele kasutan ka joogat enda liikumisõpetaja töös lasteaialastega ja nende vanus on 2–7 a.

Kus Te lastejooga ringe läbi viite?

Lastejoogat kui ringi juhendan Puka, Palupera, Rõngu, Otepää ja Keeni koolides. Olen liikuv treener, kes tuleb laste juurde kooli, sest see on kõige mugavam nii lastele kui ka vanematele, kuna nad ei pea lapsi eraldi kuhugi sõidutama. Peale koolitunde on just mõnus joogaga aeg maha võtta, sest sa ei pea seal võistlema, et olla kõige parem, vaid teed head nii kehale kui hingele.

Kui palju Eestis mujal lastejoogaga tegeleda saab?

Linnades on lastejoogaga võimalust tegeleda küll, aga just maapiirkonnas see võimalus üldjuhul puudub. Minu unistuseks ongi, et jooga jõuaks kooli ja lasteaeda ka väiksemates kohtades üle Eesti.

Kuidas erineb lastejooga täiskasvanute omast?

Laste ja täiskasvanute jooga erinevus seisneb selles, et lastejooga tunnis teeme joogat ja õpime kõike neid harjutusi läbi mängu ning me ei tee harjutusi ainult joogamatil nagu täiskasvanud. Erinevatele vanusgruppidele on ka erineva raskusastmega harjutused.

Milliseid isikuomadused on olulised laste ja noortega töötamisel?

Kindlasti pead olema rõõmsameelne. Kui morn ja kuri tädi seal ees aina käsutab ja õpetab, et tee nii ja nii, siis keegi varsti enam ringi ei tule, aga kui oled rõõmus ja avatud, siis nad avavad ka ennast.

Kohusetunne ja stabiilsus on ka kahtlemata väga olulised. Kui näiteks pidevalt ei jõua õigeks ajaks või jätad tihti ringi ära, siis ei saa keegi sellise juhendaja peale loota.

Laste ja noortega töötamisel on veel üheks oluliseks omaduseks loovus. Kõike, mida soovid neile õpetada, pead edasi andma loovalt. Valmistan iga ringi ette paberile, aga kui lähen kohale ja märkan, et täna küll sellest rahulikust muinasjutujoogast midagi välja ei tule, sest nad pole parasjagu sellises tujus, siis kohe kasutan loovust ja mõtlen välja, kuidas saaks siiski need asjad edasi antud. Väga oluline on märgata lapsi  – mis tujus nad hetkel on ja mida nemad ise soovivad, mitte nii, et juhendaja ajab enda asja. Eesmärk on ikkagi selles, et lastel oleks tore.

Mida annab lastejoogaga tegelemine lastele?

Peale selle, et jooga on lastele tore, on see ka kindlasti kasulik. Kui ringiga liitus mõni uus laps, siis nemad olid kui tuule käes kiikuvad puud, aga lastel, kes olid juba mõnda aega joogaga tegelenud, oli paranenud tasakaal ja koordinatsioon.

Teiseks märkasin ka veel seda, et lapsed, kes alguses olid kinnised ja arad, muutusid lastejoogas ajapikku julgemaks ja avatumaks, väljendades julgemini oma arvamust ja mõtteid.

Lastejooga ringis me mitte ainult ei painuta ja mediteeri, vaid me õpime ka ennast paremini tundma – lapsed saavad näiteks kogeda, kuidas keerulistes oludes rahulikuks ja positiivseks jääda. Samuti on oluliseks oskuseks teistega arvestamine ja mõistmine, et kõik inimesed ei ole ühesuguste võimetega.

Tahaks ümber lükata ka müüti, et lastejooga on ainult tüdrukute teema. Ei, kindlasti ei ole –näiteks Puka lastejooga rühmas on mul pooled poisid. Tahangi tänada nende poiste vanemaid, et nad on ka poisid suunanud joogatama.

Mida on laste ja noortega tegelemine Teile endale andnud?

Isiklikus plaanis olen saanud tänu nendele tegemistele julgust, enesekindlust ja usku, et kõik on võimalik. Tänu sellele projektile olen saanud ennast arendada ja jõudnud ka nii kaugele, et kuna meil Pukas puudub hetkel noorsootöötaja, siis salamisi olen ka mõelnud seda õppima minna. Miks mitte olla see noorsootöötaja, kes pakub noortele huvitavaid tegevusi, põnevat elu ja abi, kui nad seda vajavad?

Need on mõningad tulevikuplaanid ja kindlasti jätkan jooga viimist võimalikult paljudesse piirkonna koolidesse ja lasteaedadesse, sest see on lastele vajalik ja kasulik ning mis peamine – lõbus ja huvitav.

Kuivõrd tunnete ennast juba praegu igapäevaselt noortega tegeledes noorsootöötajana?

Tunnen ennast täiesti poolekohaga noorsootöötajana, sest olengi see, kes pakub neile võimalust mõnusalt oma vaba aega sisustada. Ja lisaks sellele me tõesti räägime minu ringides palju, jagame ka muresid ja rõõme ning arutame olulistel teemadel.

Miks on noorsootööga tegelemine oluline?

Noorsootöö on oluline ja noortega tuleb tegeleda, aga sellega tuleks alustada juba varajases eas. Kui me leiame aega, märkame, paneme tähele ja tegeleme noortega juba varases lapsepõlves, pakkudes neile erinevaid valikuid, tegevusi ja aega koos olemiseks, ehitame me sellega tugeva vundamendi edasiseks eluks. Tulemusena ei oleks nii palju noori, kes ei tule toime koolis, oleks vähem koolikiusamist ja vähem neid lapsi, kes ei taha koolis käia või keda ei huvita mitte miski. Siis saaks noortekeskuse eesmärgiks olla noorte vaba aja sisustamine ja noorsootöötaja ei pea olema, ema, õpetaja, politsei või psühholoog, vaid koos noortega mõeldakse välja huvitavaid asju ja viiakse neid ka ellu, et muuta iga päev veel põnevamaks ja toredamaks.

Mida väärtustate kõige enam noorsootöötaja kutse puhul?

Noorsootöötaja peab olema kõigega kursis, käima ajaga kaasas ja täiendama pidevalt oma oskusi. Seetõttu hoiab noortega tegelemine ka mind ennast noorena.

Minu eesmärgiks on olnud laste loovuse arendamine – ma lasen neil otsustada, arutan kõik nendega läbi ja me räägime ning kuulame palju. Lapsed on üldsegi tegelikult suur rõõmu- ja energiaallikas, näiteks kui sõit ühest trennist teise on vahel väsitav, siis laste juurde jõudes kaob see väsimus kui sõrmenipsuga. Minu töö on minu hobi ja ma armastan seda, mida teen.

Ewe-Ly Oja on peagi ilmuva lastejooga raamatu "Viktoria ja Alex-Sader seiklevad unenäomaailma" autor. Raamatus reisivad unenäos kaks last erinevates paikades ja kohtavad mitmesuguseid loomi, keda nad hakkavad jäljendama. "Nende lugude idee sündis, kui õppisin lastejooga harjutusi ja mängisin oma lapsega ning nii saigi iga harjutuse juurde mõeldud oma lugu. Kasutan neid lugusid joogaringis ja lastele väga meeldivad nii lood kui ka pildid, mida olen ise sinna juurde joonistanud," sõnas Oja. 

Liida sisu
Eesti Noorsootöö Keskus
Sisselogimine
Liitu uudiskirjaga

Previous issues

Uudiskirja arhiiv