fbpx

Loksa noorsootöötaja Marija Kudrjakova: „Tuleb pidevalt areneda koos noortega ja mitte unustada ka ennast armastada“

2019. aasta jaanuaris kuulutas haridus- ja teadusminister Mailis Reps aasta noorsootöö toetajaks Marija Kudrjakova, kes on pikaajaline Loksa Kultuuri Sihtasutuse ja Loksa Arenduskeskuse juhatuse liige. Kudrjakova korraldas Loksa noortele meedialaagri ja kirjutas noorsootöö jaoks projekte mitmetesse fondidesse. Tema juhtimisel loodi Loksale uus skate-park. Igapäevaselt edendas valdkonna entusiast ja praktik noorsootööd Loksa, Kuusalu ja Haljala koostöögrupis.

Rääkisime Marijaga tema tööst, inspiratsioonist ja tulevikust.

Kuidas sattusid noorsootöö juurde?

Esimene kokkupuude oli 1992. aastal, kui ma töötasin Loksa Vene Gümnaasiumis näiteringi juhendajana. Aastast 2001 sai minust Loksa Vene Kultuurikeskuse juhataja. Seal korraldasin ma noorte suvelaagreid ja erinevaid üritusi ehk kokkuvõtvalt noorte huvitegevust. 2003. aastal lõpetas tegevuse Loksa Vene Kultuurikeskus. Tegevuste jätkamiseks lõime mittetulundusühingu “Loksa Arenduskeskus”, mis toimib edukalt tänaseni.

Mis on päike Sinu igas päevas ja ehk motiveerib Sind kõige rohkem hommikuti tööpäeva alustama?

Kõige tähtsamad minu jaoks on minu lapsed ja nüüd ka lapselapsed, kellele ma soovin igasse päeva päikest. Kui ma midagi teen, siis tean, et koos minu lastega saavad ka nende sõbrad sellest osa. Minu tegevuste vilju saavad nautida kõik meie linna inimesed. Nüüd on see juba mu elustiil. Loksa on minu jaoks unistuste linn ja lemmiktööpõld vajab harimist just siin, sihvakate rannamändide varjus, peidetud tuulte pöörises.

Kuidas iseloomustad Loksa noori?

Arvan, et Loksa noored on samasugused noored nagu mujal Euroopas – huvitavad isiksused, kes on erinevad ja omanäolised. Nii palju, kui on suid, on erinevaid maitseid ja nii palju, kui on silmapaare, on ka erinevaid nägusid. Sama palju kui ajudes sagaraid, on noortes peidus mitmekihilist fantaasialendu. Oma salajases südamesopis arvan, et Loksa noored on maailma parimad.

Millised on olnud viimase aja suurimad edasiminekud ja saavutused Loksa noorsootöös?

Meil on loodud väga head suhted naabritest kohalike omavalitsuste noorsootöötajatega. Tugev võrgustik toimib nii oma linnas kui ka naabritega. Kogukond on saanud palju teadlikumaks noorsootööst. Kõige tähtsam on muidugi märkamatult tekkiv noorte eluline ja heatahtlik järjepidevus, mis väljendub noorte suhtumises kohaliku elu keerdkäikudesse.

Mida soovitaksid äsja valdkonda sisenenud noorsootöötajatele?

Roosasid prille, meeletut optimismi, lõputut naivismi, usku helgesse homsesse ja headusest pulbitsevat südant, mis on valla kodupaiga armastuseks. Ja veel võiks midagi lugeda Eesti klassikast. Tammsaare „Tõe ja õiguse“ vaatamisest kinolinal jääb väga väheks. Noored tunnevad selle ära. Algatuseks näiteks Lutsu „Soo“ või midagi Vildelt ja Tuglaselt.

Ma soovin, et alustanud noorsootöötaja leiaks eest tugeva võrgustiku. Kui koos tehakse häid asju, on jagatud rõõm palju suurem. Tuleb pidevalt areneda koos noortega ja mitte unustada ennast armastada. Nautida noorte edusamme ja toetada neid tagasilöökide korral. Õppida kurvastama koos nendega. Elu ei ole pidev pillerkaar.

Kui saaksid täide viia ükskõik millise otsuse või seaduse, mis edendab noorsootööd, siis mis see oleks?

Arvan, et igas kohalikus omavalitsuses peab toetama noorsootööd. Siis on igas Eestimaa väikses kohas võimalik pakkuda noortele parimat noorsootööteenust. Oluline on, et noorsootöötaja koormus, palk ja puhkus oleks ühtlustatud.

Kui ma tõesti oleksin riigijuht, see tähendab kuninganna, siis ma võtaksin kohe vastu seaduse, et igale noorsootöötajale peab merest võrguga välja tõmbama ühe kuldkala, ja las ta siis tegutseb ettevaatlikult ja targalt, nii et küna ei mureneks ega praguneks.

Kuidas näed noorsootöö valdkonda kümne aasta pärast?

Noorsootöö on rohkem väärtustatud ja tunnustatud. Noorsoo organisatsioonid omaksid täieliku otsustamisõigust oma tööks vajalike soovide elluviimisel. Noorsootöötajad omaksid määravaid õigusi  ja garanteeritud mõjuvõimu enda töö elluviimise kontekstis ka seadusandluse loomisel.

Mis on Sinu suurimad unistused lähimal ajal seoses noorte ja noorsootööga Teie piirkonnas?

Ma unistan, et meie piirkond saaks juhtiva positsiooni rahvusvahelisel noorsootöö areenil. Unistan, et  Loksa linn kuulutatakse ülemaailmseks noorsootöö pealinnaks, kuhu nii päeval kui ka öösel saabuksid maailma erinevatelt kontinentidelt sajad noored, tegelema just noorte ideede elluviimisprotsesside õppega.

Marija tegevuste ja erinevate noorsootööprojektidega on võimalik tutvuda mittetulundusühingu Loksa Arenduskeskus koduleheküljel:

https://loksaareng.wordpress.com/

Teksti suurus