fbpx

Noored alustasid Nopi Üles! abil podcast’idega

2017. aasta sügisel tekkis Keila Noortekeskuses grupp noori, kes olid huvitatud olemasolevas raadioruumis toimetamisest ja kelle entusiasmist sai teoks idee luua projekt „Hääl kastis, koopa podcast“, mis keskendub peamiselt noorteinfole. Idee kujunemisest ja podcast’ide tegemistest rääkisid lähemalt Keila noored Kert, Mäverik, Randar, Anja ja Richard.

Kuidas tekkis idee hakata tegema podcast’e ja kus te neid tegema hakkate?

Meile meeldis käia raadioruumis, mida kutsuti K-raadioks. Seal tehti kunagi raadiosaateid, aga juba ammu ei toimunud enam midagi. Idee hakata podcast’e tegema tuli noorsootöötajalt, kes küsis, kas oleme huvitatud vanas K-raadio ruumis toimetamisest mitte enam raadio näol, vaid kaasaegsemal kujul podcast‘e tehes.

Kuidas ja millisel viisil valmistate ette podcast’ide teemad ning millest lähtute?

Peamiselt tegeleme teemadega, mis tunduvad hetkel aktuaalsed või kui keegi soovitab mõnda teemat, siis oleme ikka veidi pidanud research’i ka tegema. Saime toetust Nopi Üles! fondist ja selle projektiga oleme lubanud ka selliseid noorteinfo portaali Stardiplats teemasid kajastada nagu sõltuvused ja nutiseadmed, sõprus ja kiusamine aga ka seks ja seksuaalsus, õppimisest ja töötamisest välismaal ja ideede elluviimise võimalustest.

Kindlasti tahame teha ka podcast’e info kriitilisusest internetis, just sellest, et millist infot tarbida (nt video, heli, sotsiaalmeedia) ja kuidas teha kindlaks allika usaldusväärsust. Selles saates oleks võtmekülaliseks meie juhendaja Mikk Salm. Mikk on meile ikka selgitanud, et me ei pea muretsema nii väga faktide pärast, sest idee on ikkagi, et me räägime noorteinfost läbi oma teadmiste, oskuste ja kogemuste, aga “kodutööst” ikka täielikult ei pääse. Kondikava on vaja enne igat saadet ikka paika panna ja veidi peab teemavaliku osas guugeldama ja plaan on ikka noori koolis ning noortekeskuses ka intervjueerida. See on kaval plaan, sest siis on meil suur osa saatest juba olemas ja vähem võimalust kinni kiiluda.

Vana raadioruumi tingimuste parandamiseks olete jõudnud ka juba taotleda toetust noorte omaalgatuslike ideede projektifondist Nopi Üles!. Kuidas leidsite Nopi Üles! projektitaotlusfondi?

Nopi Üles! projektitaotlusfondi leidsime läbi Keila noortekeskuse noorsootöötaja, kes pakkus välja, et läheksime pundiga noortetoas “Mõte kuubis” toimuvale HEAKi projektitaotluskoolitusele, mis oli siis just Nopi Üles! projekti suunatud.

Kuidas plaanite podcast’ide toimumise kohta noorte seas infot levitada ja kuulajaid saada?

Levitamise osas on meil olemas kontod: “Soundcloud”, “Facebook” ja “Instagram”. Plaanis on veel teha iTunes’i konto ja loomulikult soovitame sõpradele ning palume neil ka sõna edasi levitada. Me pole seda väga teinud, kuna palju lindistatust ei ole veel nii hea nagu võiks.

Kas teised noored, kes on huvitatud podcast’ide tegemisest, võivad teie poolt pöörduda ja näpunäiteid, kogemusi küsida?

Meie poole võivad kõik pöörduda, kes on huvitatud podcast’ide tegemisest. Oleme nii palju abiks, kui oskame.

Kes kuuluvad noorteinfo teemaliste podcast’ide tegijate hulka? Kes teile abiks on ja kas kontrollite enne infot, mida te podcast’is edastate?

Hetkel on noorteinfo teemaliste podcast’ide edastajate tegijad Mäverik, Kert, Richard ja Randar ja abiks on Mikk. Fakte me kontrollime küll, aga idee on selles, et suurem osa podcast’e on meie nn subjektiivne arvamus, nägemus või arusaam asjast, millest just hetkel räägime. Me ei ole teadlased, arstid vms.

Miks iga noor võiks vähemalt üks kord kirjutada projekti ja selle ise ellu viia? Mida see kõige enam noorele õpetab?

Oleme juba palju õppinud. Alguses oli raske välja mõelda, kuidas tegevuskavas Stardiplatsi infot kajastame ja palju muud. Kõige kergemini tuli vajaliku tehnika põhjendamine ja tegevuskava sai ilusti paika, kui saime otsustatud, mis intervalliga saateid teeme. Projekti ajakavasse lisasime teemasid iga kahe nädala tagant, aga mõte on ikka rohkem teha. Tegelesime ka ruumi korrastamisega, materjalide valimise ja tehnika ostmisega, mis ei olnud väga lihtne.

Noorte juhendaja Mikk Salmi kommentaar:

Oleme podcast’i asja ajanud nüüd juba umbes seitse kuud, aga pole nõnda täpselt leidnud just oma nišši. Hetkel tundub see olevat selline pigem vabamas formaadis ja arutelu vormis vestlus mõnel elulisel teemal, mis meile sobib, aga samas ei kõla nagu üks pikk šampooni reklaam. Oleme proovinud mitmeid aktuaalseid teemasid nagu tehnika ja arvuti, aga see ei ole veel nii edukalt õnnestunud, kuna nõuab palju faktide kontrollimist ja kodutööd. See on nendele noortele hetkel pigem pidurdav ja indu vähendav. Et nende tahet ja motivatsiooni üleval hoida, liigume sammhaaval ja püüan teha nii, et neil oleks rohkem eduelamusi. Meil on tegelikult vist juba kümneid tunde salvestatud, kuid need on avaldamata materjalid, mis ei ole nagu päris – ei üks ega teine. Tahaks loota, et mitteformaalhariduslik pool on see, mis neid noori toetab ja aitab end arendada. Noored teevad seda oma vabast ajast, see on nende hobi ja kirg ning ehk on see just neile abiks ka tööturule sisenedes ja miks mitte ka tulevane sissetuleku allikas.

Hetkel on Nopi Üles! projekt meile süstinud värsket hingamist ja teotahet ning võitleme töö jätkamise nimel edasi. Nüüd on meil väikest viisi kohustus jätkata asja juba etteantud teemadel, mis on samas kõik nii elulised ja piisavalt subjektiivsed. Noored saavad rääkida ise, mis hingel ja südamel ning seda ausalt ja puhtalt – just nii nagu nende maailmas on arusaadav ka eakaaslastele ehk siis peamisele kuulajaskonnale.

Noorte ideede projektifondi Nopi Üles! tegevuste elluviimist rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Eesti Noorsootöö Keskuse poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmis „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ kirjeldatud tegevuste raames.

Teksti suurus