fbpx

Noorsootöö nädal julgustas noori saama noorsootöötajate töövarjuks

Novembri lõpus toimunud noorsootöö nädalal „Noori inspireerides“ haarasid mitmed noored üle Eesti kinni võimalusest varjutada noortevaldkonna tegijaid. Kolm noort töövarju, Marianne Hanson (18), Indrek Reile (13) ja Ave-Liis Kivest (20), kirjeldasid oma päeva ning jagasid ka mõtteid noortevaldkonnast.

Eesti Noorsootöö Keskuse (ENTK) eestvedamisel toimunud noorsootöö nädal keskendus sel aastal noorsootöö võimalustele ning noorsootöötaja kutse väärtustamisele. Olulist osa nädala tegevuste juures kandis noorteinfo fookus, mille eesmärk oli tõsta noorte teadlikkust neile pakutavatest võimalustest noorsootöös ning noorsootöötaja kutsest.

Selle valguses kutsus ENTK ka noortevaldkonna partnereid üles pakkuma noortele võimalust tutvuda noorsootöö ametitega. Üleskutsest võtsid osa mitmed noortekeskused ja noorteorganisatsioonid, kelle abil said noored veeta terve päeva noortevaldkonna spetsialisti kõrval, kes tutvustas oma igapäevatööd ja andis põhjaliku ülevaate tööga kaasnevatest võimalustest.

Pärnu Noorte Vabaajakeskuse noorsootöötajat ja Noorte Tugila spetsialisti Triin Mägerit varjutanud Marianne Hanson (18) sõnas, et päev võimaldas teha hea sissevaate noorsootöö tegemistesse ning andis talle mõista, et selles töös on palju enam, kui pealtnäha paistab. Ta lausus, et töövarjutamise abil sai ta uusi teadmisi noorsootööst ja noortele pakutavatest teenustest, samas avardas see ka teadmisi noorte tegemistest ja vabaajakeskuses pakutavast.

Marianne sõnul on tal väga hea meel, et tal avanes võimalus just Triin Mägerit varjutada. “Triin on hästi vaba olekuga ja avatud inimene, mis tegi temaga suhtlemise lihtsaks. Kuna ise olen küllaltki vaoshoitud ja mõtlik, siis sobis Triin ideaalselt minu vestluspartneriks. Lust oli näha, kuidas ta armastab oma tööd ja kiirgab kübeke positiivsust ka teistesse,“ ütles ta.

Indrek Reile (13) varjutas samal nädalal  inspiratsioonikoolitajat Harald Lepiskut ning oli temaga koos Pärnus toimunud „Teeviit.ee noorte võimaluste ideetuba“ sündmusel. Indreku sõnul puutub Harald oma töös palju kokku noortega ja noortevaldkonnaga, aidates nii noortel kui ka töökollektiividel leida inspiratsiooni ning arendada erinevaid tegevusi.

„Mulle meeldis see, et ta saab oma tööd tehes targemaks ning pidevalt harib ennast. Meeldis ka see, et ta puutub kokku väga erinevate inimestega ning ka läbi selle õpib palju uut. Mind üllatas, et selline töö on üldse olemas ja et on inimesi, kellele meeldib sellist tööd väga teha. Pole varem selliselt koolitaja elukutset vaadanud,“ ütles Indrek. Enda sõnul jäi ta päevaga rahule ning sai sellest positiivse kogemuse, uusi teadmisi ning õppis ka iseenda kohta.

ENTK kaasatuse ja konkurentsivõime üksuse juhti Epp Reedikut varjutas Ave-Liis Kivest (20), kellele meeldis varjutamisest kõige enam inimestega suhtlemine kui ka meeskonnaliikmete lähedus asutuses sees.

Ave-Liis järeldas saadud kogemuse põhjal, millised on ametisse sobiva inimese isikuomadused ja teadmised. „Vajalik on rõõmsameelsus, kannatlikkus, avatus ning kindlameelsus, kuid ka laiem pilt noorsootöö maastikust,” märkis Ave-Liis. Ta tõdes, et kogemus osutus väga kasulikuks, andes ideid tulevaseks elukutseks. “Näen peale töövarjupäeva selgemalt, kus ma tulevikus tegutseda soovin,” ütles ta.

Töövarjupäevast võtsid osa ja pakkusid noortele varjutamise võimalusi veel ka Haapsalu Noorte Huvikeskus, MTÜ Räpina Avatud Noortekeskus, Valga Avatud Noortekeskus ja mitmed teised noorteorganisatsioonid.

Töövarjupäeva, mis toimub Junior Achivement Eesti eestvedamisel, eesmärk on tõsta noorte teadlikkust erinevatest ametitest ning pakkuda uusi kogemusi ning teadmisi töömaailma ja karjäärivalikute kohta. Töövarjupäeva on Eestis korraldatud alates 1998. aastast ning igal aastal osaleb päeval umbes 3000 noort ning sama palju organisatsioone ja ettevõtteid.

Teksti suurus