fbpx

Jaga kogemust #nutinoorsootöö

Kriisiajal olime täiesti uues olukorras ja uutes tingimustes ning tuumküsimuseks tõusis, kuidas sellel ajal noore jaoks olemas olla (vaata ka Ülly Enni samanimelist artiklit). Pidime hakkama asju uutmoodi tegema, mis Shumpeteri ehk innovatsiooni „ristiisa“ sõnul ongi kõige laiem definitsioon innovatsiooni mõistele – ja me pidime tegema seda kiiresti ning palju.

Et võimalikult kiiresti häid algatusi üksteisele jagada, palusime algatajatel tegevuste juures kasutada teemaviidet #nutinoorsootöö, tänu millele kogusime üle 50 hea algatuse siia lehele.

Kriisi lõpus analüüsisime ideid, mille põhjal valmis Mihuse artikkel “Innovatsioon noorsootöös – teekond juhuslikust taotluslikuni“, kus tutvustatakse nelja peamist trendi, mida näidete põhjal võis välja lugeda.

Head ideede ammutamist!

 • Lõpukella ja lõpuaktuse korraldamisest eriolukorra ajal: huvijuhtide kogemused

Eesti Noorsootöötajate Kogu 30.aprilli virtuaalne kohtumine keskendus sel korral lõpukella ürituste ja aktuste korraldamisele. Sedapuhku rääkisid Aneta Varts (Rocca al Mare Kool), Liis Enson (Pääsküla Kool) ja Margot Mängel (Gustav Adolfi Gümnaasium). Lisaks tutvustas virtuaalsete lõpuaktuse korraldamise alternatiivseid võimalusi ka Rainer Kala (Made in Vachina). Loe kohtumise kokkuvõtet nende kodulehelt, ühtlasi on virtuaalkohtumine järelvaadatav siit.

 • Eesti Skautide Ühing annab teada: üle 500 inimese  osales Eesti skautide korraldatud nutimatkal

Möödunud laupäeval, 25.aprillil, korraldas Eesti Skautide Ühing kõigile skautidele ja skautlikust matkast huvitatutele ainulaadse matkaürituse, kus iga osaleja sai ise valida matkaraja, arvestades täna kehtivate eriolukorra reeglitega. Kokku tuli osalejaid rohkem kui paarisaja väikese matkaseltskonna jagu ja koguarvuna lausa 500 noort ja täiskasvanut. Loe lähemalt nende Facebook`i ürituse lehelt või meie Nutivaramust.

 • Eesti Avatud Noortekeskuste Ühenduse (Eesti ANK) rahvusvaheliste vabatahtlike koordinaator Kadi Laaneots jagab ideid, kuidas välisvabatahtlikele eriolukorra ajal toeks olla

Kadi Laaneots (Eesti ANKi rahvusvaheliste vabatahtlike koordinaator) kirjutab organisatsiooni blogis välisvabatahtlikest ning kuidas neile praegusel ajal toeks olla. Ta on koostanud 10 meelespead, millest saate lähemalt lugeda Eesti ANKi blogi artiklist “Kadi Laaneots – Kuidas kaasata vabatahtlikke ja olla nende jaoks olemas?

 • Tallinna Spordi ja Noorsooamet (TSNA) koondab Tallinnas noortele suunatud online tegevusi

TSNA kodulehelt leiab ühest kohast noortele pakutavad online tegevused päevade kaupa. Näiteks on reedel, 10.aprillil võimalus osaleda erinevatel konkurssidel, treeningutel ja viktoriinidel. Vaata lähemalt TSNA kodulehelt rubriigist “Online tegevused noortele eriolukorra ajal”.

 • Pääsküla kooli huvijuht seadis üles eraldi konto ja grupi, et oma kooli õpilastega suhelda ja neile olemas olla

Pääsküla kooli huvijuht: “Mina tegin omale eraldi FB kasutaja, kus jagan õpilastele erinevaid ideid, mõtteid, noortele suunatud infot. Samuti saavad õpilased minuga läbi selle konto kontakti messengeris.” Loe lähemalt grupis Huvijuhid distantsõppel tehtud postitusest.

 • Kose Vaba Aja Keskus kutsub noori lihavõtete ajal Insta live`s koos mune värvima

Kose Vaba Aja Keskus kutsub noori koos mune värvima ning värvitud munade pilte jagama. Loe lähemalt nende Facebook`i postitusest.

 • MTÜ AD Productions kutsub noori 9. ja 14. aprillil virtuaalsetesse loovustundidesse nii eesti kui inglise keeles

Loovustund 7-14 aastastele eesti ja inglise keelt kõnelevatele lastele pakub aktiivset suhtlemisvormi, mis ühendab mängulise loovliikumise, muusika, suhtlemise ja grupitöödega lapsi erinevatest koolidest, linnadest või lausa riikidest. Loe lähemalt nende kodulehelt  või Facebook`ist.

 • Peetri noortekeskus suhtleb noortega TikToki kaudu

Peetri noortekeskusel on üles seatud oma TikToki infokanal, mille kaudu noorteni jõuda ja nendega suhelda. Vaata nende TikToki kanalit siit.

 • Laste ja noorte loovuskiirendi Vivita kutsub meisterdama ja teadust tegema

Laste ja noorte loovuskiirendi Vivita on teinud vahvad meisterdamise videod, mida ise või koos perega kodus teha. Näiteks kuidas teha kodustest vahenditest ehitusblokke, värvimuutvat limonaadi või kuidas eksperimenteerida Skittles kommidega. Vaata lähemalt nende Youtube kanalist.

 • Viimsi noortekeskus kutsub nutipausile

Viimsi noortekeskus kutsub noori nii e-noortekeskusesse kui ka tegema nutipause – et elus oleks tasakaal. Iga mõne päeva järel kutsub Viimsi noortekeskus noori tegema midagi offline`s, nt mängima koos perega laua- või kaardimänge või lugema mõnda raamatut. Vaata lähemalt nende Facebook`i postitusest. #nutipaus

 • Põlva Kooli õpilasesindus kutsub noori virtuaalsele lemmikloomapäevale

“Sul on kodus vahva lemmikloom? Või on sul neid isegi mitu? Tutvusta neid teistelegi!” – nõnda kutsub Põlva Kooli õpilasesindus kogu koolipere osalema virtuaalsel lemmikloomapäeval. Loe lähemalt nende Facebook`i üleskutsest.

 • Võru noortekeskuses on nutinädal

Võru Noortekeskus kutsub aprilli teisel nädalal noori iga päev erinevatest tegevustest osa saama. Näiteks esmaspäeval jagatakse päev läbi huvitavaid fakte, teisipäeval saab olla sisekujundaja, kolmapäeval toimub piljarditurniir, neljapäeval tuleb jagada oma telefoniga tehtud pilte ning reedel mängitakse Kahooti. Loe lähemalt nende Facebook`i postitusest.

 • Pärnu linnas toimub noorsootöö aktiivselt ja kontaktivabalt

Pärnu Linnavalitsus annab oma pressiteates ülevaate, kuidas Pärnu noortekeskused eriolukorras tegutsevad. Virtuaalse noorsootöö toimimiseks on noorsootöötajad koondanud oma tegevuse erinevatesse veebikeskkondadesse, pakkudes seal noortele vajalikku suhtlemist, moraalset tuge ja tegevusi. Loe lähemalt nende pressiteatest või Pärnu Postimehe artiklist.

 • Noorsootöö koolis toimub samuti distantsilt

Näiteks toimub Kostivere Koolis 6.-9. aprillil projektinädal,  Tartu koolide huvijuhid ja ja õpilasesindused kutsuvad noori meme-konkurssile,  Tartu Variku kooli õpilasesindus kutsub noori osa võtma stiili nädalast. Vaata rohkem näiteid Facebook`i avalikust grupist “Huvijuhid distantsõppel“.

 • Laagri Minicorn teeb robootikaringi distantsilt

Huumorimeel on oluline – ka eriolukorras. Laagri Minicorni juhendaja teeb roobotikaringe distantsilt väikese vimkaga. Vaata lähemalt Laagri Minicorni Facebook`i postitusest.

 • Tartu Noorsootöö Keskuse noorsootöötajad ja noored kutsuvad inimesi kodus püsima ning soovitavad kohtuda virtuaalselt

Vaata nende üleskutset ja videot Facebook`ist.

 • Viljandi Avatud Noortetuba suurendab oma jälgijaskonda auhinnamänguga

Noortekeskused on oma tegevustega veebis. Et veebis rohkemate noorteni jõuda on Viljandi Avatud Noortetuba (VANT) teinud auhinnakampaania, millest saab edasi lugeda VANTi Facebook`i lehelt.

 • Märka digikultuuri! Raamatukogud kutsuvad üles kuuldemängudele. #digikultuur

2020.a on digikultuuri aasta ja märkasime, et praegu on imeline aeg ennast kultuurselt harida – digitaalslet muidugi. Näiteks kutsub Võrumaa Keskraamatukogu noori kuuldemängule. Raamatukogu jagab häid viiteid, kuid raamatuid “lugeda”. Kuuldemängu teoste valikute hulgas on ka mitmeid koolikohustuslikke raamatuid kuulamiseks. Loe lähemalt nende Facebook`i postitusest.

 • Eesti Noorsootöötajate Kogu liikmed arutasid uue olukorra väljakutseid ja võimalusi

31. märtsil 2020 toimus Eesti Noorsootöötajate Kogu (ENK) liikmetele kriisiolukorrateemaline Zoom’i koosolek, millest võttis üle 30 liikme. Arutati, millised on valitsuse poolt kehtestatud eriolukorraga kaasnevad väljakutsed noorsootöös ning milliseid lahendusi on noorsootöötajad juba praegu oma töö jätkamiseks kasutanud. Loe edasi ning vaata nende kohtumise videosalvestust ENKi kodulehelt. 

 • Tantsud ja treeningud jätkuvad ka eriolukorras – virtuaalselt!

Nii Eesti Tantsuagentuur kui Tartu Spordiselts Kalev jätkavad treeninguid virtuaalselt. #etants viitega leiab Facebook`ist mitmeid tantsu üleskutseid ja treeningvideosid ning Tartu Spordiselts Kalev lisab järjepidevalt uusi eestikeelseid treeningvideosid oma kodulehele.

 • Saaremaal teevad Noortejaama noorsootöötajad motopatrulli

Vaata motopatrulli kiivrikaamera videopilti siit: https://bit.ly/39ynvb4

 • Tallinna Spordi ja Noorsooamet (TSNA) teeb noortele ägedaid enesearengu veebiseminare

TSNA teeb noortele ägedaid enesearengu veebinare, mis on ka järelvaadatavad. Videod koondatakse kokku lehele Noor Tegija. Vaata nende esimest veebinai salvestust teemal “Rahaasjad korda

 • ENL on kokku kogunud tegevused, mida nende liikmed noortele pakuvad

ENL avaldas oma kodulehel eraldi rubriigi, kuhu on kokku kogutud noorteorganisatsioonide pakutavad võimalused eriolukorra ajal. Vaata lähemalt nende kodulehelt siit.

 • Saaremaal teevad noortele teavitustööd droonid

Saarlased on tulnud huvitava idee peale, kuidas kogunevaid noori laiali ajada ja neile teavitustööd teha. Nimelt lennutatakse taeva alla kõlaritega droonid, mille kaudu politsei edastab noortele informatsiooni.  Loe lähemalt Saarte Häälest.

 • Kui noortekeskus kolib internetti – ühe noortekeskuse kogemus

Kuidas toimetavad praeguses olukorras, kus tööd peab tegema distantsilt, meie noortekeskused? Tartu Noorsootöö Keskuses Anne noortekeskuse juhataja Kaide-Liis Suurväli, kes on ka Eesti Noorsootöötajate Kogu liige, jagas oma seniseid kogemusi. Loe tema kogemusest ENKi kodulehelt.

 • Noorte nõuanded, mida teha kodus karantiini ajal

Itaalia noored on juba pikemat aega karantiinis. Sealsed noored on kokku pannud ägeda video tegevustega, mida võib vabalt ka meil teha! Vaata nende soovitusi meie Nutivaramust.

 • Kutsume noori üles mitte kogunema – nii näitame oma hoolivust teiste suhtes! 

Kohaliku tasandi noorsootöötajad tegutsevad täna nii otsesuhtluse, mobiilse noorsootöö kui erinevate infokanalite kaudu aktiivselt selle nimel, et aidata noortel mõista liikumispiirangute olulisust. Nii raske kui see noorte jaoks ka ei ole, tuleb praegu sõpradega suhtlemiseks ja lemmiktegevuste jaoks leida uued viisid!  Vaata lähemalt Raba 5 noortekeskuse üleskutset Pärnus siit.

Tervitame ka kõigi teiste panust sel olulisel teemal. Aitäh Kelly Sildaru! Vaata Kelly pöördumist ERRI uudisteportaalist.

 • Saue Noortekeskus teeb mobiilset noorsootööd ning räägivad noortega kuidas end ja oma lähedasi praegu hoida

Saue noortekeskuse jaoks pole mobiilne noorsootöö miskit uut, nüüd pööratakse rohkem tähelepanu eriolukorrast tingitud asjaoludele ja teevad olulist teavitustööd. Nende tegemistest saate lugeda nende Padleti põhisest veebipäevikust.

 • Raeküla Vanakooli Keskuse avatud noortekeskus avas e-noortekeskuse hoopis Robloxis

Tauno Rubin alustas juba jaanuaris e-noortekeskuse ehitamist Robloxi keskkonnas ja nüüdseks saavad noored noortekeskuse virtuaalses koopias koos aega veeta. Loe lähemalt ENTK Nutivaramust.

 • MTÜ Noored Toredate Mõtetega seiklusring kutsus noori matkama – noorele sobival ajal ja kohas füüsiliselt kokku puutumata

Läbida tuli 5, 10 või 15 km distants rattaga või jala. Loe rohkem nende üleskutsest Facebook`ist.

 • Tartu Noorsootöö Keskus avas oma noortekeskuste peale ühise e-noortekeskuse Discord keskkonnas

Eriolukord on töötanud katalüsaatorina ning mitmed noortekeskused üle Eesti on avanud e-noortekaid. Tartu Noorsootöö Keskus avas mitme noortekeskuse peale ühise e-noorteka. Pärast olukorra normaliseerumist annab see võimaluse, et näiteks üks (või rohkem) inimene võtakski enda suunaks e-noorteka pidamise ning teised jätkavad füüsiliste keskkondadega. Loe rohkem nende kodulehelt.

 • Pärnumaa Noorte Tugila jätkab sündmustesarja „Töö päästab“ veebikohtumistena

“Töö päästab” on Pärnumaa Noorte Tugila sündmustesari, mille eesmärgiks on toetada noorte initsiatiivi. See toimub läbi tegevuste: tutvustada noortele ja viia noored kokku mingi ameti või eriala esindajaga, kes informeerib noori oma tööst või hobist ja seeläbi innustab neid osalema hariduses, tööturul või tegelema huvialadega. Loe lähemalt nende Facebook`ist.

 • Tõrva Avatud noortekeskuse kokaklubi jätkab oma tegevust live-kokkamistega

Tõrva Avatud noortekeskuse kokaklubi kutsub noori live-kokkamisele, kus on võimalik nii kokkajatele kaasa elada kui ka kaasa kokata. Loe lähemalt nende üritusest siit.

 • Kiusamisvaba Kooli lihtne harjutus enesetunde kaardistamiseks 

Kas me teame, kuidas lapsed end teiseks kaugõppenädalaks tunnevad? Kas me oleme võtnud aega, et analüüsida, kuidas me ise end tunneme? Pakume enesetunde kraadimiseks ühe harjutuse, mis sobib nii väiksemate kui suuremate distantsõppijate ja -õpetajategagi tegemiseks. Võid meile ka märku anda, kuidas harjutuse tegemine õnnestus, mida avastasite, mida teisiti tegite jne! Loe lähemalt nende facebook`i postitusest siit

 • Rahvusvaheline live-event “Q&A on online youth work” – küsimused ja vastused on nähtavad ka pärast sündmust

How can we reach young people in digital environments? What activities can we arrange for young people online when youth centres are closed? Join us for a live Q&A session for youth workers by youth workers, right here on this event page. During the event we will strive to figure out at least a tiny bit of this strange, new landscape we find ourselves in.

We will have a live stream, but questions should be asked on the event wall for clarity. Our multinational team will try to reply to all questions live during the event. Questions and replies will also stay visible after the event.

This event is co-hosted by Verke, YouthLink Scotland, WienXtra Medienzentrum and Spazio Giovani – onlus.

 • Eesti Skautide Ühing kutsub noori üles ehitama onni – toaonni! #toaonniväljakutse
  • Tee oma onnist pilt ja postita see oma Instagrami ja/või Facebooki seinale.
  • Lisa viitena juurde #toaonniväljakutse või #вызовкомнатнойхижины või #indoorhutchallenge. Facebookis palun lisa ka @eestiskautideühing, siis näeme Sinu saavutusi ka meie.
  • Kui oled ise onni valmis saanud, esita väljakutse ka edasi.

PS. Väljakutses osalemiseks ei pea olema ESÜ liige, skaut või kuidagi skautlusega seotud! Loe rohkem nende kodulehelt siit.

 • Tallinna noortekeskused töötavad virtuaalselt ning jagavad näpunäiteid ka teistele

Tallinna Spordi- ja Noorsooamet (TSNA) andis esmaspäeval, 16.märtsil teada, et noortekeskused kolivad eriolukorra ajaks veebi ning Tallinna noorsootöötajad on noorte jaoks kättesaadavad ja viivad tegevusi läbi sotsiaalmeedia vahendusel. Oma pressiteates on TSNA välja toonud kõikide noortekeskuste virtuaalsed lahtiolekuajad ning juurde toonud kõikide Tallina noortekeskuste Facebooki`i kui Instagrami kontod.

Samuti on nad pannud kokku soovitusi, kuidas online noorsootööd alustada.

Kuidas alustada online noorsootööd?

 1. Mõtle läbi sotsiaalmeedia kanalid, kus sinu sihtgrupp viibib ja mida oleksid valmis kasutama?

 2. Kasuta noortekeskuse Facebooki lehte. 

 2.1 Lisa Customer Chat Plugin (õpetus nt siin: https://developers.facebook.com/docs/messenger-platform/discovery/customer-chat-plugin/). Arvestama peab sellega, et külastaja ootab kiirelt vastust. Täpsusta akna seadistamisel, mis kellast kellani see toimib (nt lahtiolekuajad v testperioodil isegi lühemalt).

 2.2 Kutsu noori üles kasutama noortekeskuse Facebooki lehe Messangeri võimalusi (tee selleks üleskutse näiteks avapildi või -videona). Leppige kokku tööjaotus, kes ja millal sõnumitega tegeleb.

 3. Tee noorsootöötaja Facebooki kasutaja ja rakenda seda. 

Mõtle, kas läbi:

3.1 kas teha isiklikud töökontod nt Erko näidet Kristiine noortekeskusest: https://www.facebook.com/profile.php?id=100015134550220 või

Isikliku konto puhul:

  • lisa kindlasti ametinimetus “noorsootöötaja”
  • eelista täisnime, nt Erko Sõrmus. Kui sul on 5 nime, siis tee valik vastavalt sellele, kuidas noored sind tunnevad, nt Pipilota Viktuaalia Rullkardiine Piparmünta Eefraimitütar Pikksukk asemel Pipi Pikksukk.
  • võiks veel kaaluda nimele lisaks täpsustada noortekeskuse nimi ja linn, kus tegutsed “Kristiine NK Tallinn”. Kokku siis nt “Noorsootöötaja Erko Sõrmus Kristiine NK Tallinn” (liiga pikk?). Alternatiiviks võiks kaaluda, et avapildil on kohe selgelt näha, kus sa noorsootöötajana tegutsed.
  • selleks, et efektiivselt nt oma telefonis kasutada nii oma isiklikku kontot ja isiklikku töökontot tõmba telefonisse app Facebook Lite: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.facebook.lite&hl=et. Siis saad mõlemat kontot korraga kasutada ja ei pea sisse/välja logima, et kontot vahetada.

3.2 kas teha ühine kasutaja nt Pääsküla noorsootöötajad: https://www.facebook.com/profile.php?id=100001683008559

  • Pääsküla näite puhul on tore, et avapildil on noorsootöötajate pilt.

Mõlemal on oma plussid-miinused.

 4. Kasuta noortekeskuse Instagrami kontot.

Online noorsootöö kuldreeglid:

 1. Arvesta, et külastaja ootab kiiret vastust.
 2. Tunne oma piire ja sea piire.
 3. Üldjuhul vasta noortekeskuse lahtiolekuaegadel (libe tee on vastata nt öösiti).
 4. Kui sa ei tea, mida vastata, siis nii ütlegi ja võimalusel selgita, et uurid järle
 5. Kõik noorsootöötaja kutse-eetika nõuded kehtivad ka online noorsootöö puhul.

Töökorralduslikud küsimused:

 1. Kes vastab, millal vastab?
 2. Kuidas arvestate online noorsootööd tööajana?
 3. Milliseid erandeid lubate? Kuidas toimub tööaja arvestamine ja tööaja kompenseerimine (Näiteks noorsootöötaja hindab noorega suhtlust pakiliseks ja tegeleb online noorsootööga juhul kui ei ole tema tööpäev, tööaeg vms)

Kes võiksid olla online noorsootöö mentorid ja mis teemadel?

 • tehniline seadistamine
 • insta
 • isiklik FB töökonto
 • FB lehe Customer Chat Plugin

 

Juhendi on koostanud Kaisa Orunuk Tallinna Spordi- ja Noorsooametist. Ettepanekud ja tagasiside on igati oodatud aadressile: kaisa.orunuk@tallinnlv.ee

 

 • Noortekeskused üle Eesti kutsuvad noori osalema erinevates väljakutsetes

Noortekeskused on kolinud virtuaalmaailma ning nii mõnigi on välja mõelnud erinevaid väljakutseid ning erinevaid muid ülesandeid ning jagatakse ka lihtsaid ideid, mida kodus olles teha. Virtuaalmaailmas on üks oluline eelis – nimelt puuduvad seal geograafilised piirangud ning kui näiteks Võsu noortekeskuse teeb fotovõistluse, siis sellest saavad osa võtta noored üle kogu Eesti ja miks mitte kaugemaltki. Seega ei pea alati ise uusi väljakutseid välja mõtlema, vaid võib jagada mõnda juba olemasolevat väljakutset oma piirkonna noorte seas.

Mõned näited väljakutsetest:

 

 • Kogemus: noorema sihtgrupini jõuab läbi mänguliste platvormide ning vanemate noorteni jõuab läbi erinevate sotsiaalplatvormide sh Discordi kaudu

SomeCamp EU taaskohtumisel 24.03 jagati oma kogemusi, kuidas eriolukorras noorsootöö teenuseid pakkuda. Raeküla Vanakooli Keskuse avatud noortekeskus tõdes, et nende Robloxi keskkonda loodud virtuaalse keskuse kaudu jõuavad nad pigem algklassi noorteni ning Tallinna Spordi ja Noorsooameti sõnul jõuavad Tallinna noortekeskused sotsiaalplatvormides just vanemate noorteni.

9.-11.12.2019 Tallinnas toimunud rahvusvahelise koolituse SomeCamp EU ühe järeltegevusena oli Eesti osalejate taaskohtumine kokku lepitud juba koolituse käigus, et vaadata üheskoos tagasi Eesti osalejate koolituskogemusele ning arutada koostöövõimalusi nutika noorsootöö edasiseks arendamiseks. Paraku on tänane eriolukord tinginud kiired ümberkorraldused ka noorsootöös  ning osalejatega üheskoos tõdesime, et SomeCamp EU kogemus ja kontaktid on selleks andnud nii üldist mõtteainet kui konkreetseid tööriistu ja ideid, mida suuremal ja vähemal määral ka juba rakendatakse. Mõned näited:

 • Kasutada rohkem e-spordi võimalusi. Näiteks on Raeküla Vanakooli Keskuse avatud noortekeskus ehitanud Robloxi keskkonda, mida noored juba aktiivselt kasutavad, noortekeskuse virtuaalse koopia ning noortega on kokkulepitud ajad, millal ühiselt virtuaalses noortekeskuses kohtutakse. Vaata siit virtuaalse keskuse lühikest videotuuri.
 • Tallinna avatud noortekeskused on oma tegevused veebi,näiteks toimuvad virtuaalsed kokanduse kui ka kitarriõpperingid, sh välisvabatahtlike aktiivsel toel Tallinna Spordi ja Noorsooamet andis välja ka juhendmaterjali, kuidas alustada online noorsootööd.
 • Saaremaa avatud noortekeskus Noortejaam oli üks esimesi, kes viis noortekeskuse virtuaalseks, käivitades E-Noortejaama Discordi Samuti planeeritakse kasutusele võtta mänguplatvormi Scoove. Nende kogemus näitab, et küsimus ei ole aga kaugeltki ainult virtuaalse keskkonna käivitamises, vaid ka selles, kuidas toetada noori digilahendustes osalema õppimisel ja nendega harjumisel, eriti praeguses olukorras, kus noortel on suur pinge ja koormus ka seoses distantsõppega. Samuti, kui noortel ei ole  harjumust virtuaalsetes keskkondades noorsootöötajaga suhelda, siis on nendega raskem kontakti luua.
 • Ka Tõrvas toimetavad avatud noorsootöös tegevad noorsootöötajad virtuaalselt ning noorsootöötaja Kertu Reva on teinud ägeda visuaali 6 lihtsa reegli kohta, kuidas praegu toimida #püsikodus
 • Eesti Noorsootöötajate Kogu (ENK) esindaja jagas noorteühingute koolituskeskkonda: https://bemore.community/. Ta tõi välja, et senisest enam võiks rakendada ka online häkatonide formaati nutika noorsootöö lahenduste välja töötamiseks. 24-26.08.2020 korraldab ENK nutika noorsootöö teemale pühendatud suvekooli noorsootöötajatele (info selle kohta järgneb lähikuudel).
 • Väike-Maarja noortekeskus tõi välja, et nende keskust külastavad enamasti algklasside ealised noored, kellel ei ole enamasti kodus võimalust interneti kasutamiseks (sh on noored varasemalt kasutanud E-Kooli noortekeskuses) ja kes on praegu eriti keerulises olukorras. Nii ei tööta nende noorte puhul ka digilahenduste kaudu kaasamine. Noortekeskus on aktiivselt ühenduses kohaliku noortevolikoguga, et ka nende kaudu olla kursis, kuidas noortel läheb ja millist tuge vajatakse.
 • Noorsootöötajad pakuvad praegu lisatuge koolidele, õpiabi noortele ning on aktiivselt kaasatud noorte monitoorimisel avalikes kohtades, suunates noori püsima kodus ja hoiduma lähikontaktidest väljaspool pereringi.
 • ENTK jagas infot loodud erilehe „Noortevaldkonnale eriolukorras“ kohta, samuti selle kohta, et Haridus- ja Teadusministeerium on koostanud juhised kohalikele omavalitsustele, vanematele, noortele, huvikoolidele ja ANKidele, millele ja kuidas eriolukorras tähelepanu pöörata, paludes abi info viimisel noorsootöötajateni võimalikult laialt.

Kohtumisel arutati ka, millised on vajadused nutika noorsootöö edasiseks arendamiseks Eestis, sh vajadust korraldada 2020. a teisel poolaastal Eesti noorsootöötajaskonnale suunatud nutika noorsootöö ja digipädevuste alane koolitusüritus.

Kohtumisel osalesid Väike-Maarja noortekeskuse, Pernova Hariduskeskuse, Raeküla Vanakooli Keskuse avatud noortekeskuse, Eesti Noorsootöötajate Kogu, Tallinna Spordi ja Noorsooameti, Kuressaare avatud noortekeskuse Noortejaama, Tõrva avatud noortekeskuse ja Eesti Noorsootöö Keskuse esindajad.

Taustaks:

SomeCamp EU sündmusest saab  ülevaate sündmuse kodulehelt www.somecamp.eu ja artiklist: https://entk.ee/digilahendused-noorsootoos-somecamp-eu-andis-platvormi-loovuseks/

 

 • Virtuaalne noorsootöö – ühe noortekeskuse kogemus

Virtuaalne noorsootöö Kristiine noortekeskuses. Kristiine noortekeskus töötab igapäevaselt selle nimel, et pakkuda noortele erinevaid arendavaid tegevusi, millega kodus oma vaba aega sisustada.

“Kaasame noori aktiivselt oma tegemistesse, sedapuhku siis praegusel ajal vaid virtuaalsete kanalite kaudu,” sõnab Kristiine noortekeskuse juht Brita Rand. Loe edasi Eesti Noorsootöötajate Kogu artiklist siit.


Uuendatud: 07.10.2020

Vaatamisi: 2,635

Teksti suurus