fbpx

Noorsootöötaja Helina avab noortele ukse pärismaailma

Noorsootöötaja Helina Hirv leiab, et noortekeskus ei ole mitte ainult koht vaba aja veetmiseks, vaid see võib olla paljudele noortele uks pärismaailma. Noortekeskuse noored saavad õppida vajalikke igapäevategevusi ja samas ka tegeleda sellega, mis on neile päriselt südamelähedane.

Helina kirjeldas, et tema teekond noorsootöötajana sai alguse 2014. aastal, kui toimusid Võrumaa I suvepäevad. “Enne seda olin pigem hall hiireke kapinurgas. Osalesin erinevates tegevustes ikka noorena, käies väljasõitudel ja korraldades üritusi, esialgu väiksemaid või keskusesiseseid ja siis juba natuke suuremaid. Hirm läbi kukkuda kahanes ja nii ka võimalused kasvasid,” kirjeldas ta.

2016. aastal alustas Helina juba Kääpa noortekeskuses administraatorina. Tänu kohalike omavalitsuste koostöögrupile oli noortele loodud rohkem võimalusi, mis lõi ka vajaduse hoida noortekeskust tihedamini avatuna. Juba järgmisest aastast oli Helina lisaks ka tegevusjuhataja, mis tähendas põnevate tegevuste väljamõtlemist ja noorte aja sisustamist. Noored said Helina käe all meisterdada igasugu asju – helkuritest küünaldeni.

“Peale haldusreformi pakuti mulle võimalust olla noortekeskuse juhataja ja pikemalt mõtlemata võtsin selle võimaluse vastu,” sõnas Helina, kelle sõnul oli see väga positiivne otsus ja ta on töö käigus saanud üüratult suure kogemuste pagasi.

Tutvudes päriseluga

Helina sõnul näeb iga päev noortekeskuses omamoodi välja. Mõnikord küll natuke unisem ja tasasem, aga teinekord jällegi täis naeru ja tegutsemist. “On päevi, kus noored mängivad omavahel, leiutavad uusi põnevaid mänge ja nende mänguhimu ei taha lõpetada ka sulgemisaeg. Nädalasse mahub ka päevi, kus tekivad noorsootöötaja ruumi juturingid, arutatakse igapäevateemasid, jagatakse rõõme ja kirutakse kooli, kuid see on kõik osake elust,” selgitas ta.

Samas püüab noortekeskus pakkuda noortele võimalusi ka täiendavateks elamusteks, mistõttu kutsutakse tihti külla erinevaid külalisi, käiakse väljasõitudel ja korraldatakse erinevaid trenne joogast tantsimiseni, vastavalt sellele, mis just noori parajasti huvitab. Lisaks tähistatakse keskuses ka igasugu tähtpäevi, milleks valmistatakse koos kaunistusi, tehakse vastavaid toite ja nauditakse üksteise seltskonda.

Samas ei pea Helina noortekeskust pelgalt kohaks, kus noored saavad aega veeta, vaid tema sõnul võib see olla uks pärismaailma. “See on võimalus olla tema ise ja tegeleda asjadega, mis on talle südamelähedased, isegi siis, kui tal endal puudub vajaminev ressurss. Noortekeskuses õpitakse ka kõige lihtsamaid oskusi, mis meile tunduvad nii tavapärased, aga millega paljud noored ei ole kunagi kokku puutunud, näiteks kartulite koorimine või akende pesemine,” selgitas ta.

Noorsootöö on avanud ukse ka Helina enda jaoks. Alustades aktiivse noorena, seejärel noorsootöötajana ja tänaseks noortekeskuse juhatajana.

Noored õpetavad ellusuhtumist

Kõige keerulisemaks noortega töötamisel peab Helina seda, et iga päev tuleks olla särav ja motiveeritud. “Kui soovime, et noored oleksid õnnelikud, tuleb seda ka ise olla ja aeg-ajalt neisse süstida,” jagas ta oma lähenemist. Noorsootöös on tema sõnul üheks oluliseks oskuseks noortega suhtlemine.

Suhtlusoskus on ka üks nendest oskustest, mida on noorsootöö Helina hinnangul temas arendanud. “Kindlasti muudab noorsootööga tegelemine palju, näiteks olen endas kasvatanud kannatlikkust ja oskust noortega suhelda. Kuna kõik noored on omamoodi, siis vajab ka iga noor personaalset lähenemist, mistõttu on kasvanud ka empaatiavõime,” lausus ta.

Helina lausus, et talle on alati meeldinud hoida lapsi, varem küll sugulaste ja tuttavate lapsi, kuid noortekeskuses puutus ta palju kokku just algklassidega. “Nende siirus, otsekohesus ja tahtejõud on hämmastav. Töötades noortega jääb tihti arusaamatuks, miks me, täiskasvanud, seda elu nii tõsiselt võtame? Miks me ei oska nautida lihtsalt niisama jalutamist, jutuajamist, või näiteks UNO kaardimängu?” arutles ta. Tema sõnul õpetavad noored elu võtma nii, nagu see on. Ilma keerukuseta.

Kohalike omavalitsuste koostöögruppe rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Eesti Noorsootöö Keskuse poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmi „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ kirjeldatud tegevuste raames“.

Teksti suurus