fbpx

Uudised

ENTK, idufirma Veriff jt partnerite koostöös valmis uudne noorsootöötaja kutseeksamite veebilahendus

02.04.2020

Noortelaagrid on alustanud ettevalmistusi, et olla valmis suvel laagrivahetusi korraldama, seega tuleb Eesti Noorsootöö Keskusel tagada piisava hulga kvalifitseeritud laagri juhatajate ja –kasvatajate olemasolu. Seoses eriolukorraga oli vajalik ümber korraldada laagrikoolituste ja osakutse eksamite korraldamine, kui see pole füüsiliselt võimalik ning siinkohal on erinevad organisatsioonid ulatanud noortevaldkonnale abikäe, nende hulgas Veriff, kelle virtuaalne isikutuvastus aitab kutseeksamit läbi viia virtuaalselt.

Loe täispikka teksti meie uudiste rubriigist.

 

Reet Kosti (SA Archimedes Noorteagentuuri juhataja) pöördumine noortevaldkonna poole “Meie eesmärgid on endised” 

02.04.2020

SA Archimedese noorteagentuuri (SANA) juhataja Reet Kost pöördub noorte ja noortemeelsete poole kirjaga, mida saate lähemalt lugeda SANA kodulehelt.

 

Eesti Noorsootöötajate Kogu liikmed arutasid uue olukorra väljakutseid ja võimalusi /järelvaadatav/

02.04.2020

31. märtsil 2020 toimus Eesti Noorsootöötajate Kogu (ENK) liikmetele kriisiolukorrateemaline Zoom’i koosolek, millest võttis üle 30 liikme. Arutati, millised on valitsuse poolt kehtestatud eriolukorraga kaasnevad väljakutsed noorsootöös ning milliseid lahendusi on noorsootöötajad juba praegu oma töö jätkamiseks kasutanud.

Loe edasi ning vaata nende kohtumise videosalvestust ENKi kodulehelt. 

 

KUTSE Hack the Crisis: Youth noorte häkatonile 6.-9.04.2020!

01.04.2020

Kellele? 14-19 aastastele noortele!

Millal? 6.-9. aprillil 2020

Kus? Oma kodus, metsas, maakodus – ole kasvõi voodis, sest ainus mida vajad on netiühendus ja telefon, tahvel või arvuti.

Noored on oodatud osalema!

Noorsootöötajatel palutakse levitada noortele infot ja võimalusel anda end üles mentorina, et noortele protsessis tuge pakkuda.

Enam infot: sündmuse Facebooki lehelt ning üleskutsest kolmes keeles.

Registreerida saab siin: https://bit.ly/hackthecrisisyouth

 

Tähelepanu huvijuhid ja kõik teised, kes teevad noorsootööd koolis! 

31.03.2020

2.aprillil kell 14.00-15.00 toimub HITSA veebiseminar “Kuidas distantsilt huvisid juhtida?”, kus uuritakse erinevaid võimalusi toetada koolikogukonda, teha koostööd õpilasesindustega ja toetada distantsõpet tervikuna just huvijuhi rollis. Veebikoolitusele registreerimise link: koolitus.edu.ee/training/3888 Loe rohkem nende Facebooki teatest siit.

 

Mida pakuvad noorteorganisatsioonid eriolukorra ajal? Tegevused ja üleskutsed noorteorganisatsioonidelt

31.03.2020

Eestis kehtestatud eriolukorra ajal on oluline jagada noortele infot võimaluste kohta, mida muutunud tingimustes pakutakse. Olgu selleks üleskutsed või veebinarid, mõtteharjutused või muud pakkumised – Eesti Noorteühenduste Liit (ENL) koondab nüüdsest noorteorganisatsioonide poolt pakutud tegevused ühele lehele.

Leht on mõeldud kõikidele Eesti noortele, st osalemiseks ei pea olema noorteühenduse liige. Lehelt leiab infot  võimaluste kohta, millega sisustada enda aega karantiini perioodil ja see uueneb pidevalt.

Kui sinul kui lugejal tekib täiendav huvi mõne noorteorganisatsiooni vastu, siis täpsem info ja kontaktandmed on leitavad SIIN.

Loe täispikka uudist ENLi kodulehelt eriolukorra rubriigist.

 

50+ ideed koduseks nädalavahetuseks 

27.03.2020

Nädalavahetus seisab ees, #püsinkodus, aga mida seal teha? Noortele suunatud portaal Teeviit inspireerib 50 ideega, kuidas nädalavahetust kodust lahkumata sisustada. Nimekirjast leiab nii mõtteid uute hobide avastamiseks kui ka tegevusi kogu perele.

#püsinkodus ei tähenda, et noored peaksid maailma avastamisest ilma jääma. See on väljakutse teha harjumuspäraseid tegevusi uutmoodi ja nutikalt, mille jaoks noortevaldkonnas on mitmeid võimalusi! Aidakem noortel mõista, miks on praegu ülioluline väljaspool kodu ja pereringi füüsilist distantsi pidada ja aidakem noortel siiski leida nende jaoks nauditavaid tegevusvõimalusi!

Vaata siit: https://www.teeviit.ee/50-ideed-nadalavahetuseks/

 

Eesti Noorsootöötajate Kogu kutsub noorsootöötajaid virtuaalsele kohtumisele 31.märts kell 15.-17.00

27.03.2020

Eesti Noorsootöötajate Kogu üleskutse facebook`is:

🙋‍♀🙋‍♂Kutsume kõiki ENKi liikmeid virtuaalsele kohtumisele teisipäeval, 31. märtsil kell 15–17.
💬Arutame üheskoos, millised on valitsuse poolt kehtestatud eriolukorraga kaasnevad väljakutsed noorsootöös ning milliseid lahendusi on noorsootöötajad juba oma töö jätkamiseks kasutanud. Lisaks räägime, millist tuge noorsootöötajad järgmistel nädalatel ja kuudel võiks vajada ning milliseid võimalusi võiks töö jätkamiseks kasutada.

🤩Kohtumine on hea võimalus üksteist toetada ning inspireerida!💪

Kui soovid osaleda, siis registreeru siin:
https://bit.ly/ENK-videokoosolek. Vahetult enne kohtumist saadame Sulle kohtumise lingi. Kohtumine toimub Zoomi vahendusel.

 

Intervjuu: Edgar Schlümmer – noorsootööst ja huviringide seiskumisest

27.03.2020

Täna, 27.märts hommikul rääkis Edgar Sclümmer Kuku raadios noorsootööst ja huviringidest. Kuula intervjuud Kuku raadio podcastist.

 

Edgar Schlümmer: Noorsootöö jätkub virtuaalselt, kuid vajab meie kõigi tuge

26.03.2020

Viimase paari nädalaga on muutunud väga paljude inimeste töökorraldus. Lapsevanemad ja noored on leidnud end olukorrast, kus vanemal tuleb korraga olla kokk, õpetaja, huviringide juhendaja ning samal ajal jätkata oma päevatööga. Noorte jaoks on eriti keeruline olla lahus oma sõpradest, tulles samaaegselt toime muutunud õppekorraldusega ja leida alternatiive senistele hobidele. Ehk on nii mõnigi meist avastanud end mõtlemas või kogemas, mida tähendab olla noorsootöötaja, ja mõelnud, kust leida abi või tuge kiirelt ümber orienteerumiseks.

Noortevaldkond on alati olnud paindlik, sest teisiti polekski võimalik – kõik me ümber on pidevas muutumises, mistõttu on noorsootöötajad harjunud noortega töötades kohanema. Need oskused tulevad täna eriti kasuks, kui on olnud vaja kolida paljud tegevused veebi või digitaalseks, leida alternatiivseid lahendusi. Ja täpselt seda on meie tublid noortevaldkonna töötajad ja asutused, sealhulgas noortekeskused, noorteühingud, huviringide juhendajad ning huvikoolid, juba enamuses ka teinud. Olen näinud, kuidas Tallinnas, Valgas, Kuressaares ja mujal töötavad noortekeskused virtuaalselt, Viljandis toimetab distantsõppena muusikakool, Tartus ja teistes kohtades toimuvad virtuaalselt tantsuharjutused, Tartu Kalev levitab videotreeninguid, kunstikoolid annavad põnevaid väljakutseid õppimiseks ja jäädvustamiseks ning palju muid loomingulisi lahendusi, millest eeskuju võtta.

Me kõik, nii lapsevanemad kui ka omavalitsused, oleme keerulises olukorras. Lapsevanematel, kellel võimalik, palume olla kannatlikud ja mõistvad ning mitte loobuda ringitasude maksmisest, kui pere eelarve seda võimaldab. Kui on raskusi, siis soovitame otsida huvikooli või -ringiga kompromissi ning kindlasti küsida abi ka kohalikult omavalitsuselt. Palume ka kohalikel omavalitsustel jätkata noorsootöö toetamist, sealhulgas ümberkorralduste tegemisel. Paljude, eriti väiksemate teenuseosutajate jaoks (mis tegutsevad nii mittetulundusühingu või osaühinguna ja sõltuvad täielikult vanemate makstavast osalustasust) on praegune olukord ellujäämise küsimus. Tasub mõelda laiemalt – kui me täna teineteist ei toeta, ei pruugi paari kuu pärast osasid, seni iseenesestmõistetavana tundunud, teenuseid noortele enam olemas olla.

Võib olla, et eriolukorra esimesel nädalal kõik veel sajaprotsendiliselt ei sujunud, kuna ümber tuli orienteeruda kiiresti ja sisuliselt kõiges. Seisma ei ole noorsootöö siiski jäänud. Tegevuste korraldus on kriisiperioodil jätkuvalt muutumas, otsimas aina uusi vorme ja loodame, et muutustega tulevad kaasa nii noored kui lapsevanemad. Sealjuures julgustame kõiki lapsevanemaid kontakteeruma kohalike noorsootöötajate ja huvitegevuse juhendajatega, kes saavad olla abiks praktiliste nippide ja ideedega noorte vaba aja sisustamisel. Noortevaldkonna inimesed ja asutused – andke endast kohalikele otsustajatele märku, et nad oleksid kursis teie tegevuste, murede ja rõõmudega. Kasulike nippe leiab ka Eesti Noorsootöö Keskuse erilehelt https://entk.ee/noortevaldkonnale-eriolukorras/. Kindlasti on abiks ja tasub tutvuda ka noortevaldkonna eriolukorra juhistega, mis on avaldatud Haridus- Ja Teadusministeeriumi kodulehel https://www.hm.ee/sites/default/files/htm_juhised_noortevaldkonnas_22.03.20.pdf

Peamine – olgem oma noorte ja laste jaoks olemas. Märgakem neid, kes vajavad täna tuge enamgi kui varem. Julgustagem neid, kes on kestval kriisiajal algatamas uusi tegevusi, mis toetab eakaaslasi ja sedakaudu kogukonda tervikuna.

 

Kuidas rääkida noortega koroonaviiruse ohtlikkusest? 10 soovitust Haridus- ja Teadusministeeriumilt

26.03.2020

Panime kokku 10 soovitust õpetajale, lapsevanemale ja noorsootöötajale, kuidas rääkida noortega koroonaviiruse ohtlikkusest

 1. Uuri, mida noored viiruse kohta juba teavad. Lase neil rääkida mõtetest ning tunnetest, mis sellega seoses tekivad, täpsusta vajadusel fakte ja korrigeeri riskide kohta käivaid väärarvamusi.
 2. Paku juurde informatsiooni, selgita, kust sinu info pärineb ja millised on usaldusväärsed allikad info hankimiseks (Terviseamet, Maailma Terviseorganisatsioon, teadlaste ja arstide sõnavõtud jms). Suuna noori võimalusel jälgima ka Facebookis neile mõeldud kanalit Teeviit, kus vahendatakse viiruse kohta käivat ametlikku infot ja nõuandeid.
 3. Ära koorma noori infoga üle. Jäta võimalus infot juurde küsida. Võta päevakajalisi sündmusi jälgides viirusega seonduvad uued teemad ja vaatenurgad regulaarselt jutuks. Viiruse kohta saadakse igapäevaselt teada uusi fakte, mis aitavad selle käitumist mõista ja end paremini kaitsta.
 4. Uurige viiruse kohta koos midagi uut juurde (nt kuidas inimese keha viirustega võitleb ning millele viitavad haiguse sümptomid, kuidas viirused meid haigeks teevad ning mida me saame teha, et haigestumise riski vähendada).
 5. Selgita lihtsalt ja toetu faktidele, mitte emotsioonidele ega arvamustele.
 6. Ole rääkides tõsine ja veenev. Väldi hirmutamist ja ähvardamist – palju mõjusam on suunata noori tõeste faktide kaudu olukorda mõistma ja sellele vastavalt käituma.
 7. Juhi noorte tähelepanu mõtlematu käitumise tagajärgedele. Nakatudes seavad nad ohtu mitte ainult enda, vaid ka oma lähedaste tervise.
 8. Selgita, et viirus ei ole seotud vaid ühe riigi või inimrühmaga – viirus ohustab kõiki vanusest sõltumata.
 9. Palu noortel pakkuda ise lahendusi vaba aja veetmiseks. Näiteks virtuaalse noorsootöö tegevused – mõtteid leiad Eesti Noorsootöö Keskuse veebilehelt jaotusest „Noortevaldkonnale eriolukorras“. Sotsiaalmeedias tegutsedes kasutage teemaviidet #püsikodus.
 10. Selgita, et viiruse leviku tõkestamiseks peab vältima nii avalikke kogunemisi kui ka kohtumisi sõpradega.

Avalikus kohas peab rangelt järgima 2 + 2 põhimõtet: liikuda tohib kas üksi või kahekesi ning teiste inimestega tuleb hoida vähemalt 2-meetrist vahet.

Kõige värskema info ning vastused korduma kippuvate küsimustele leiate Haridus- ja Teadusministeeriumi ja eriolukorra veebist.

Ministeerium on valmis vastama täiendavatele küsimustele ☎️ 56 900 340 ja 56 900 353,  📧 info@hm.ee

Juhiseid ja soovitusi eriolukorras käitumiseks saab infotelefonilt ☎️1247

 

Eesti ja teiste riikide parimad näited rahvusvahelisel veebinaril „Q&A Live on Online Youth Work“ 

25.03.2020

25.03. toimus rahvusvahelisele noorsootöö kogukonnale suunatud „Q&A Live on Online Youth Work“, et toetada nutika noorsootöö alast teadlikkust ja heade praktikate levikut ajal, mil kogu Euroopa noortevaldkond suundub kriisioludes üha enam digilahendustele.

Live’il osales üle 300 noorsootöötaja üle kogu Euroopa, sh Eesti noorsootöötajad avatud noortekeskustest, kohalikest omavalitsustest jne.

Arutleti tänaste noorte vajaduste üle, jagati näiteid erinevatest digilahendustest ja -keskkondadest, tõstatati küsimusi mängueetika, autoriõiguste jm kohta, mis praktilises noorsootöös esile on kerkinud.

Ülly Enn ja Kati Nõlvak Eesti Noorsootöö Keskusest jagasid Eesti seniseid kogemusi noortevaldkonnale suunatud tugimeetmetest ja -tegevustest eriolukorras (sh näiteid riigi tasandi kommunikatsioonistrateegiast ja toest Haridus- ja Teadusministeeriumi juhiste, erilehe „Noortevaldkonnale eriolukorras“, jm kaudu), aga ka praktilisi näiteid. Aktiivset huvi leidis näiteks Pärnu Raeküla Vanakooli Keskuse virtuaalne noortekeskus noorte seas popis Roblox keskkonnas.

Live-stream on järelvaadatav ning kõik küsimused ja vastused on näha sündmuse arutelu all.

 

Kokkuvõte Haridus- ja Teadusministeeriumi kohtumisest noortevaldkonna katus- ja esindusorganisatsioonidega 19.03.2020

25.03.2020

Kohtumine toimus veebikeskkonnas Zoom ning sellest võtsid osa järgmiste organisatsioonide esindajad (kokku 42 osalejat): Haridus- ja Teadusministeeriumi noorteosakond, Eesti Noorsootöö Keskus, Eesti Teadushuvihariduse Liit, Eesti Tantsuhuvihariduse Liit, Eesti Huvikoolide Liit, Eesti Muusikakoolide Liit, Eesti Kunstikoolide Liit, Eesti Erahuvikoolide Liit, Eesti Noorsootöötajate Kogu, Eesti Noorteühenduste Liit, Eesti Skautide Ühing, Eesti 4 H, Kaitseliit, Eesti Avatud Noortekeskuste Ühendus ja Eesti Õpilasesinduste Liit.

Haridus- ja Teadusministeeriumi poolt kokku kutsutud kohtumise eesmärgiks oli kaardistada hetkeolukord eriolukorra mõjudest noortevaldkonnale, vahetada mõtteid ja infot oludes, kus organisatsioonid ja nende liikmeskond on oma tegevused ümber korraldanud ja kaardistada teemad, millega on vajalik edasi minna. Eesti Noorsootöö Keskus on loonud erilehe Noortevaldkonnale eriolukorras, kuhu koondub vajalik ja ajakohane info valdkonnas toimuvast: https://entk.ee/noortevaldkonnale-eriolukorras/

Tegemist oli esimese aruteluga, et saada ülevaade hetkeolukorrast. Kohtumise fookuses ei olnud kõikidele väljakutsetele kohene lahenduste leidmine.

Olenemata sellest, 16. märtsist alates kehtib riigis eriolukord, ei ole noortevaldkonna tegevused peatunud. Nii noortevaldkonna katus- ja esindusorganisatsioonid kui ka valdav osa nende liikmetest ja valdkondlikest organisatsioonidest on oma tegevused ümberkorraldanud lähtudes muutunud oludest ning noortele pakutakse ka uutes oludes põnevaid noorsootöö tegevusi.

 

Noppeid noortevaldkonna organisatsioonide parimatest praktikatest:

 • Eesti Skautide Ühing pakub noortele erinevaid väljakutseid. Hetkel on käimas igavuse peletamiseks toas onni ehitamise väljakutse, mille kohta leiab infot siit.
 • Kohtumisel tõsteti positiivses valguses esile Pärnu Linnavalitsust,, kes on otsustanud säilitada nii noortevaldkonna töötajate palgad (sh. huvikooli õpetajate omad) kui loobunud õppemaksude kogunemisest eriolukorra perioodil.
 • Huvikooli õpetajad on loonud omavahel messangeri gruppe, milles jätkavad omavahelist infovahetust ning jagavad häid soovitusi/mõtteid.
 • Kaitseliit on elustamas virtuaalmatkamise meetodit ning esitab väljakutseid oma liikmeskonnale.
 • Eesti Tantsuhuvihariduse Liidu liikmed ja tantsu valdkonna organisatsioonid on tegevusi ümberkorraldanud e-õppe formaati. Vastavad koondatud materjalid leiab siit. 
 • Eesti Noorsootöötajate Kogu (edaspidi ENK) peab plaane üldkogu koosoleku korraldamiseks kasutades selleks digitaalseid vahendeid. Soovitusi virtuaalse üldkoosoleku korraldamiseks leiab siit.  ENK tõstis esile, et eriolukord loob uusi võimalusi noorsootöötaja (elu)kutse tutvustamiseks, sest lapsevanematel on huvi, mida noorsootöötaja täpsemalt teeb.
 • Eesti Avatud Noortekeskuste Ühendus on läbi viinud nutika noorsootöö osaluskohviku, millest võttis osa 125 inimest. Kohtumisel said kogemusi jagada avatud noortekeskuste noorsootöötajad. Noorte Tugila spetsialistid on töö ümber korraldanud ning jätkavad NEET-noorte toetamist virtuaalsete kanalite kaudu.
 • Rahvusvahelised vabatahtlikud on täna sundpuhkusel või tegelevad sotsiaalmeediakanalites sündmuste, fotojahtide jmt. ettevalmistamisega.
 • Eesti Koolispordi Liit tõstis esile, et eriolukord on pannud perekondi otsima nutikaid liikumislahendusi. Organisatsiooni kodulehel on kättesaadav interaktiivne õppeprogramm, mis sisaldab tegevusi, mida noored saavad iseseisvalt teha. Kogutakse ka kevadisi tervise kilomeetreid ning tehakse koostööd My Fitnessiga.
 • Noorte osaluskogud tegutsevad aktiivselt edasi olenemata eriolukorrast.
 • Noorteorganisatsioon Eesti 4H jätkab väljakutsete tegemist nii lapsevanematele kui noortele ning neid saab jälgida siit.

 

Kokkuvõtteks:

 • Noortevaldkonna organisatsioonid on täheldanud, et mõneti on eriolukord noortele kaasa toonud isegi õppekoormuse tõusu ning varasemast veel rohkem kooliga seotud ülesandeid. Seetõttu on väga oluline tähelepanu pöörata ka positiivsete arendavate tegevuste elluviimisele ja noorte huvide toetamisele, kuid ka puhkuse võimaldamisele noortele.
 • Noorte teadlikkus eriolukorraga seotud turvalisest käitumisest (kontaktide vältimine) vajab tõstmist. Teadlikkuse tõstmiseks tuleb planeerida täiendavaid kommunikatsioonitegevusi.
 • Oluline on tähelepanu pöörata, et noorte enda vaated eriolukorras ei jääks tahaplaanile ka kohalikul tasandil. Noorte endi seisukohad ja võimalikud lahendused eriolukorras tuleb paremini pildile saada.
 • Tunti muret, et on etteaimamatu, kui kaua eriolukord kestab, mistõttu väljendati seisukohta, et sügisel võib tekkida sündmuste korraldamisest üleküllus (paljud organisatsioonid on planeeritud tegevused edasi lükanud).
 • Täiendavat tähelepanu tuleb pöörata muukeelse elanikkonna (sh. noorte) informeerimisele eriolukorrast. Esindusühingud peaksid pöörama täiendavat tähelepanu sellele, et ka nende poolt jagatav informatsioon ja tegevused jõuaksid muukeelse elanikkonnani.
 • Täiendavat tähelepanu vajavad ka noored, kelle jaoks on kodu viimane koht, kuhu nad soovivad minna. KOVid on andnud tagasisidet, et neil pole infot abivajavatest noortest ning nendest teavitamine vajab täiendavat tuge.
 • Erahuvikoole puudutavad küsimused vajavad kirjeldatud väljakutsete kontekstis kiiremini tähelepanu. Alates 16. märtsist on tegevused ümberkorraldatud distantsõppe formaati. Õpe ei ole peatunud (kuigi teenuse osutamise viis ning sisu võib tavapärasest erineda) ning sellest tulenevalt võiks lapsevanemaid üleskutsuda jätkata teenuse eest tasumisega. Kriitiline on olukord seoses õppemaksude laekumise rütmi jätkumisega. Valmistuda tuleb selleks, et aprilli keskpaigas võib alles olla kriisi tipphetk.
 • Tõsteti esile, et noortevaldkonna töötajate sotsiaalsed garantiid vajavad kaitsmist ning vajalik oleks see, et riik kaaluks näiteks sotsiaalmaksu osa katmist töötajate tööjõukuludest. Oodatakse väga ka kriisikulude fondi, mis võimaldaks katta kriitilisi kulusid (näiteks ruumide rent). (Era)huvikoolide jätkusuutlikkus on eriolukorras tõsiseks väljakutseks.
 • Eesti Noorsootöö Keskus tõi välja, et olenemata eriolukorrast tuleb kohalikul omavalitsusel realiseerida riikliku huvihariduse ja –tegevuse toetuse vahendid ning toetada keerulistes oludes teenusepakkujaid.
 • HTM on ette valmistamas juhiseid noortevaldkonnale. Läbivalt tuleb arvesse võtta, et eriolukord on kestnud alles lühikest aega ning väljakutseid võib jooksvalt juurde tekkida. Juhistes paluti tähelepanu pöörata sellele, et selleks kajastuks ka juhised riikliku huvihariduse ja –tegevuse toetusega seotud kulude väljamaksmise mitte peatamiseks.
 • HTM informeeris võimalusest esitada ideid Salto Growth Camp EMERGE, et startupid saaksid avaliku sektori kriisiga seotud probleemidele kiirkorras lahendusi ehitada. Kiirendi toimub 6.-10.04. Täpsemalt on info leitav siit: https://salto.co/growth-camp-emerge.
 • Järgmine korraline kohtumine noortevaldkonna partneritele toimub vastavalt võimalustele kahe nädala pärast.

 

SomeCamp EU taaskohtumisel (24.03) jagati häid näiteid, kuidas eriolukorras noorsootöö teenuseid pakkuda

24.03.2020

9.-11.12.2019 Tallinnas toimunud rahvusvahelise koolituse SomeCamp EU ühe järeltegevusena oli Eesti osalejate taaskohtumine kokku lepitud juba koolituse käigus, et vaadata üheskoos tagasi Eesti osalejate koolituskogemusele ning arutada koostöövõimalusi nutika noorsootöö edasiseks arendamiseks. Paraku on tänane eriolukord tinginud kiired ümberkorraldused ka noorsootöös  ning osalejatega üheskoos tõdesime, et SomeCamp EU kogemus ja kontaktid on selleks andnud nii üldist mõtteainet kui konkreetseid tööriistu ja ideid, mida suuremal ja vähemal määral ka juba rakendatakse. Mõned näited:

 • Kasutada rohkem e-spordi võimalusi. Näiteks on Raeküla Vanakooli Keskuse avatud noortekeskus ehitanud Robloxi keskkonda, mida noored juba aktiivselt kasutavad, noortekeskuse virtuaalse koopia ning noortega on kokkulepitud ajad, millal ühiselt virtuaalses noortekeskuses kohtutakse. Vaata siit virtuaalse keskuse lühikest videotuuri.
 • Tallinna avatud noortekeskused on oma tegevused veebi,näiteks toimuvad virtuaalsed kokanduse kui ka kitarriõpperingid, sh välisvabatahtlike aktiivsel toel Tallinna Spordi ja Noorsooamet andis välja ka juhendmaterjali, kuidas alustada online noorsootööd.
 • Saaremaa avatud noortekeskus Noortejaam oli üks esimesi, kes viis noortekeskuse virtuaalseks, käivitades E-Noortejaama Discordi Samuti planeeritakse kasutusele võtta mänguplatvormi Scoove. Nende kogemus näitab, et küsimus ei ole aga kaugeltki ainult virtuaalse keskkonna käivitamises, vaid ka selles, kuidas toetada noori digilahendustes osalema õppimisel ja nendega harjumisel, eriti praeguses olukorras, kus noortel on suur pinge ja koormus ka seoses distantsõppega. Samuti, kui noortel ei ole  harjumust virtuaalsetes keskkondades noorsootöötajaga suhelda, siis on nendega raskem kontakti luua.
 • Ka Tõrvas toimetavad avatud noorsootöös tegevad noorsootöötajad virtuaalselt ning noorsootöötaja Kertu Reva on teinud ägeda visuaali 6 lihtsa reegli kohta, kuidas praegu toimida #püsikodus
 • Eesti Noorsootöötajate Kogu (ENK) esindaja jagas noorteühingute koolituskeskkonda: https://bemore.community/. Ta tõi välja, et senisest enam võiks rakendada ka online häkatonide formaati nutika noorsootöö lahenduste välja töötamiseks. 24-26.08.2020 korraldab ENK nutika noorsootöö teemale pühendatud suvekooli noorsootöötajatele (info selle kohta järgneb lähikuudel).
 • Väike-Maarja noortekeskus tõi välja, et nende keskust külastavad enamasti algklasside ealised noored, kellel ei ole enamasti kodus võimalust interneti kasutamiseks (sh on noored varasemalt kasutanud E-Kooli noortekeskuses) ja kes on praegu eriti keerulises olukorras. Nii ei tööta nende noorte puhul ka digilahenduste kaudu kaasamine. Noortekeskus on aktiivselt ühenduses kohaliku noortevolikoguga, et ka nende kaudu olla kursis, kuidas noortel läheb ja millist tuge vajatakse.
 • Noorsootöötajad pakuvad praegu lisatuge koolidele, õpiabi noortele ning on aktiivselt kaasatud noorte monitoorimisel avalikes kohtades, suunates noori püsima kodus ja hoiduma lähikontaktidest väljaspool pereringi.
 • ENTK jagas infot loodud erilehe „Noortevaldkonnale eriolukorras“ kohta, samuti selle kohta, et Haridus- ja Teadusministeerium on koostanud juhised kohalikele omavalitsustele, vanematele, noortele, huvikoolidele ja ANKidele, millele ja kuidas eriolukorras tähelepanu pöörata, paludes abi info viimisel noorsootöötajateni võimalikult laialt.

Kohtumisel arutati ka, millised on vajadused nutika noorsootöö edasiseks arendamiseks Eestis, sh vajadust korraldada 2020. a teisel poolaastal Eesti noorsootöötajaskonnale suunatud nutika noorsootöö ja digipädevuste alane koolitusüritus.

Kohtumisel osalesid Väike-Maarja noortekeskuse, Pernova Hariduskeskuse, Raeküla Vanakooli Keskuse avatud noortekeskuse, Eesti Noorsootöötajate Kogu, Tallinna Spordi ja Noorsooameti, Kuressaare avatud noortekeskuse Noortejaama, Tõrva avatud noortekeskuse ja Eesti Noorsootöö Keskuse esindajad.

Taustaks:

SomeCamp EU sündmusest saab  ülevaate sündmuse kodulehelt www.somecamp.eu ja artiklist: https://entk.ee/digilahendused-noorsootoos-somecamp-eu-andis-platvormi-loovuseks/

 

Edgar Schlümmeri (ENTK direktor) pöördumine omavalitsusjuhtide poole noorsootöö korralduse teemal

24.03.2020

Hea omavalitsuse juht!

Oleme teinud koos aastaid tööd selle nimel, et meie noortel oleks erinevaid võimalusi noorsootöös, sh huvihariduses ja –tegevuses osalemiseks ja oma iseseisva elu alustamiseks. Tänases erakordses olukorras peame leidma viise nende võimaluste säilitamiseks ning toetama jätkuvalt nii noori kui  noortega töötavaid inimesi, asutusi, organisatsioone, sest meie tänased otsused mõjutavad neid pikemaks ajaks.

Keeruline on kõigil, kuid paljud teist jätkavad noorte arengu nimel tööd, toetades nii asutusi kui lapsevanemaid. Tänan teid väga sellise tegutsemise eest noorte heaks! Siiski on eelmisest nädalast ka teistsuguseid näiteid, kus  kümneid noorsootöö teenuste pakkujaid on teavitatud ühemõtteliselt toetuse maksmise lõpetamisest. On näiteid, et osa lapsevanematest ja  ka kohalikest omavalitsustest on asunud teenusepakkujatega lepinguid üles ütlema, sest tegevuste pakkumine ei jätku harjumuspärasel kujul. Erahuvikoolidele, noortekeskustele, ühingutele ja mitmetele huviringidele võib lapsevanemate toetuse ärajäämine või omavalitsuse vähene toetus tähendada tegevuste lõpetamist ja noorele oluliste võimaluste kadumist jäädavalt.

Seadus paneb kohalikele omavalitsustele kohustuse noorsootööd korraldada ja on väga tähtis, et linnad ja vallad jätkaks selle kohustuse täitmist ka eriolukorras. Seejuures on jätkumas tugi riigi poolt huvitegevuse ja -hariduse lisarahastuse näol. Omavalitsus saab toetust eesmärgipäraselt kasutades suurendada tegevuste toimimist distantsilt tagades sellega võimaluste kättesaadavuse ja mitmekesisuse noorte jaoks.

Oluline on hoida noortevaldkonna asutuste töötajad tööl ning toetada neid töö ümberkorraldamisel. Näiteks saab kompenseerida vahendite toimetamist kodudesse või kulutusi veebikeskkondadele, litsentsidele, et pakkuda huviõpet ja noorsootöötegevusi digitaalsete lahenduste kaudu. Noortega töötavad inimesed oskavad ja on valmis leidma uusi vorme noorsootöö ja huvihariduse pakkumiseks ka distantsilt. Sellekohaseid sisukaid näiteid on tulnud üle Eesti mitmeid. Eesti Noorsootöö keskuse poolt otsime täiendavaid võimalusi noorsootöö toetamiseks nii koostöö, heade näidete kui ka seniste rahastamisvõimaluste  kohandamise näol.

Tänane eriolukord on seadnud keerukasse olukorda need noored, kelle kodune olukord on pingeline ja kellel pole turvalist kohta, kus olla. Toetades, julgustades ja võimaldades noorsootöötajatel teha oma tööd distantsilt edasi, saavad erinevad kohaliku omavalitsuse poolt pakutavad tugitegevused jõuda õigel ajal abivajava nooreni. Noorsootöötaja on ühenduslüli noore ja erinevate tugisüsteemide vahel. Noorsootöötaja saab suhelda noorega vabamalt, ta on õppinud ja harjunud märkama olulisi nüansse ning saab toetada noore toimetulekut vaimselt ja vajadusel teavitada kooli või sotsiaaltöötaja võimalikest kitsaskohtadest.

Ka kriisi ajal on oluline märgata ja arvestada, mida noored ise vajavad, soovivad ning arvavad. Kindlasti on oluline toetada ka noortevolikogude (kaug)töö jätkamist ning küsida ja arvestada noorte ettepanekuid kriisiolukorra lahendamiseks nii KOVis, koolis kui noorsootöös.

Eesti Noorsootöö Keskus on Teile toeks:

 • Eriolukorra infot ja häid näiteid koondame oma veebilehel „Noortevaldkonnale eriolukorras“: https://entk.ee/noortevaldkonnale-eriolukorras/
 • Veebipõhise tegutsemise jm nutika noorsootöö küsimuste korral aitab Ülly Enn, enn@entk.ee
 • Huvihariduse ja -tegevuse, Varaait ja avatud noortekeskuste konkursi rahastuse küsimustes on jätkuvalt kontaktiks Kaire Soomets, soomets@entk.ee
 • Laagrite küsimuses saate olemasolevat infot ja küsimusi esitada Birgit Villumile, villum@entk.ee
 • Malevate osas saate infot ja küsimusi esitada Kerli Kängseppale, kangsepp@entk.ee
 • NEET noorte Tugila teenuse korraldamiseks on meie partneriks Eesti ANK
 • Noorsootöötajate kutse taotlemisel on toeks Eilika Mätas, matas@entk.ee
 • Noorte osaluskogude toetamisel on meie partneriks Eesti Noorteühenduste Liit
 • Oma noori saate nende jaoks olulise info juurde suunata läbi teeviit.ee portaali

Samuti olen ka ise heameelega toeks mistahes üldisemates küsimustes Teie noorsootöö korraldamisel.

 

Jõudu ja püsige terved!

Edgar Schlümmer

Direktor

Eesti Noorsootöö Keskus

www.entk.ee | fb.com/eestinoorsootookeskus

 

Rahvastikuministri palvel edastame infot vabatahtlikele ja vabaühendustele

24.03.2020

 • Asjakohast ja pidevalt uuenevat infot saab Vabariigi Valitsuse lehelt aadressil: https://www.valitsus.ee/et/eriolukord#KKK.
 • Samuti saab juhiseid ja soovitusi eriolukorras käitumiseks Häirekeskuse infotelefonilt 1247, kus aitavad küsimustele vastata lisaks Häirekeskuse töötajatele ka siseturvalisuse valdkonna koolitatud vabatahtlikud.
 • Lisaks tõlgitakse kõik valitsuse ja ametkondade pressiteated jõudumööda nii vene kui ka inglise keelde, et info kõigile eestimaalastele arusaadav oleks.
 • Soovitan jälgida ning jagada Vabatahtlike Väravat aadressil www.vabatahtlikud.ee, kuhu Kodukant on koostanud juhised abistamiseks nii kogukondadele kui vabatahtlikele. Juhised on nüüdseks saadaval ka inglise keeles ning peagi lisatakse juhised ka vene keeles.
 • Samuti soovitan pilku peal hoida Hea Kodanik portaalil www.heakodanik.ee, kuhu Vabaühenduste Liit on lisanud juhised näiteks kulude abikõlblikkuses eriolukorras ning ka näpunäited, kuidas olla hea kodanik halval ajal.

Vabatahtlik tegevus ning abistamine

Kriisiaeg aktiveerib inimlikud tunded ja soovi hädasolijaid aidata. See on tunnistuseks meie kodanikuühiskonna tugevusest ja inimeste aktiivsusest. Samal ajal panen südamele, et kõige olulisem on praegu hoolitseda enda ja oma lähedaste tervise eest. Inimestel tuleks ennekõike püsida kodus ja vältida liigseid inimkontakte, et tõkestada koroonaviiruse kiiret levikut ning vältida olukorda, kus võidakse kasu asemel teadmatult rohkem kahju tekitada. Tekkinud olukorras ei tohi ära unustada, et Eestis on eriolukord ja koroonaviirus on kiiresti nakkav!

Vabatahtliku tegevuse üleskutsete puhul tuleb säilitada selge pea ja olla kindel, et üleskutse eesmärk, vahendaja ja üleskutsuja on usaldusväärsed, et tõkestada viiruse kiiret levikut ja kaitsta end kelmuste ning pahalaste eest.

Oluline on, et levitaksime üheskoos infot ametlike kontrollitud infot edastavate kanalite kohta. Jälgida tuleks ametlikke kutseid ja kasutada usaldusväärseid kanaleid vabatahtliku tegevuse osas, milleks on:

 1. Kui soovitakse pakkuda abi organisatsioonidele vabatahtlikuna või vajatakse tuge vabatahtlikuna tegutsemiseks, soovitage kasutada Vabatahtlike Väravat aadressil vabatahtlikud.eeLisaks juhistele leiab väravast koondinfot vabatahtliku tegevuse kohta. Portaali haldab Eesti Külaliikumine Kodukant.
 2. Inimeselt inimesele abivajaduse või abipakkumise saab kirja panna kogukondaitab.eekeskkonnas, mille puhul on tegu abivajajate ja vabatahtlike kokkuviimise platvormiga. Tegemist on häkatoni „Hack the Crisis“ raames valminud lahendusega mida haldab idufirma Zelos.
 3. Kui riigile soovib abi pakkuda ettevõtja või eriväljaõppega spetsialist, soovitage kasutada portaali eesti.ee/pakunabi. Tegemist on Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ning Riigi Infosüsteemi Ametiga koostöös loodud portaaliga, kuhu kogutakse kokku nende ettevõtete andmed, kes soovivad kriisiolukorras riigile abi pakkuda.

 

Töötamine ja ettevõtlus

Kindlasti on teie võrgustikes ka neid, kes soovivad aga vähenenud töökoormuse ajal ajutist lisatööd teha. Nemad saavad vajalikku infot Töötukassa lehelt https://www.onlineexpo.com/ee/ajutised-tookohad/.

Meile teadaolevalt laieneb Eesti Töötukassa pakutav tööturuteenus vähenenud töötasu toetamiseks ka MTÜ-dele ja SA-dele võrdselt äriettevõtetega, kui nad kvalifitseeruvad kolmest tingimusest kahele. Tööturuteenus ei laiene aga FIE-dele ega võlaõigusseaduse alusel töötavatele inimestele. Juhul, kui teil tekib selle meetme osas muresid või teil on ettepanekuid selle meetme valguses kodanikuühenduste või usuliste ühenduste kontekstis, saatke need palun EKAK ühiskomisjoni listi ja me üritame leida nendele koos Sotsiaalministeeriumiga lahenduse.

Koostöös Maakondlike Arenduskeskuste võrgustikuga on Saaremaa Turunduskoja eestvedamisel valminud www.kriisiabikeskus.ee online platvorm Eesti ettevõtete probleemide kaardistamiseks. Maakondlike Arenduskeskuste võrgustiku poolt pakutav platvorm on abivahend Eesti ettevõtetele ja tulu teenivatele vabaühendustele, kes on saanud majanduslikku kahju COVID-19 viirusepuhangu tagajärjel ning kes vajavad tuge majandusliku jätkusuutlikkuse tagamiseks kriisiolukorras.

Lõpetuseks tuletan meelde vajadust hoiduda suuremate eraeluliste kogunemiste korraldamisest. Igapäevase töö tegemiseks palun võimaldage oma töötajatele ja vabatahtlikele kodukontoris töötamise võimalust ning kasutada kohtumiste asemel e-kirja ja e-koosolekute võimalusi. E-koosolekute efektiivseks pidamiseks saab kasutada Zoom keskkonda: https://www.speaksmart.ee/teenused/avalikud-koolitused/tasuta-juhis-zoomi-kasutamine-e-koosolekuks.

 

Eesti Avatud Noortekeskuste Ühenduse “Nutika noorsootöö kogemuskohvik” 17.03

18.03.2020

17. märtsil korraldas Eesti Avatud Noortekeskuste Ühendus (EANK) oma liikmetele virtuaalse “Nutika noorsootöö kogemuskohviku” Zoom keskkonnas. Osales kokku 125 inimest, avatud noortekeskuste esindajad, EANK-i esindajad. Eesti Noorsootöö Keskuse poolt osales kogemuskohvikus nutika noorsootöö suunajuht Ülly Enn.

Kogemuskohviku eesmärgiks oli arutada avatud noorsootöö võimalikke ümberkorraldusi praeguse eriolukorra tingimustes, jagada kogemusi ja häid näiteid nutikatest lahendustest, kuna selleks on hetkel terav vajadus. Eesti Noorsootöö Keskus on avanud erilehe “Noortevaldkonnale eriolukorras” ja kutsub noortevaldkonna kolleege jagama aktiivselt oma kogemusi ja lahendusi sotsiaalmeedias, lisades teemaviite #nutinoorsootöö.

Merlis Pajustik EANK-st jagas alustuseks mõned omapoolsed soovitused:

 1. Tehke võimalikult lihtsaid asju. Noortel on praegu isegi keeruline, neil on koolist kodutööd jpm, neil on vaja harjuda uue olukorraga üldiselt.
 2. Kõige olulisem on noorte kaasamine (publiku aktiivne kaasamine on ka suunamudijate edu fenomen!). Sotsiaalmeedias saab seda teha näiteks läbi lihtsate küsitluste (Kas Sa tead kedagi, kes on praegu välismaal ja ei pääse Eestisse tagasi? vms olukorda peegeldavat); kutsuda neid üle meemidena oma arvamusi jagama; teha Live’i.
 3. Hoidke oma sotsiaalmeediakanalid aktiivselt töös. Lühikesed postitused, mitte väga pika ajalise vahega, kommenteerige noortelt laekuvaid reaktsioone jms.

Merlis Pajustik rõhutas EANK-i lootust, et need lahendused, mis tänases eriolukorras uudsena käivituvad, saavad jätkuda ka olukorra normaliseerudes ja annavad uue hoo nutika noorsootöö edasistele arengutele avatud noorsootöös laiemalt.

Osalejatelt uuriti Mentimeter küsitluse vahendusel:

 1. Mida noored soovivad teha läbi digivahendite?
 2. Mida Sina soovitad teistel noorsootöötajatel teha koos noortega läbi digivahendite?
 3. Mis oskustest või teadmistest on Sul praegu puudu, et oma ideid ellu viia?

Vastustest saab ülevaate siin

Kogemuskohviku keskmes oli aktiivne osalejatevaheline arutelu, milles:

 • rõhutati vajadust toetada noori praegu õppimisega toimetulekul, harjumisel uue õpiolukorraga; samuti mõelda;
 • jagati kogemusi NEET-noorte kaasamisel ja nõustamisel praeguses eriolukorras;
 • arutleti selle üle, kuidas motiveerida noori hoidma füüsilist distantsi ja mitte kogunema sõpradega, mis on noorte jaoks suur väljakutse;
 • vahetati infot kohaliku omavalitsuse tasandi suunistest (näiteks Tallinna Spordi- ja Noorsooamet on avaldanud soovitused noortekeskustele töö korraldamiseks online;
 • jagati häid näiteid konkreetsetest digilahendustest/meetoditest, mida praegu juba noortekeskused rakendavad (sh näiteks seiklusmäng “Vastuluure”, kus noored osalevad nii, et nad ei tohi üksteist füüsiliselt näha ega kokku puutuda – see tekitab noortes väga suurt elevust ja on hea õpikogemus,et teadvustada vajadust hoida distantsi; Pärnus korraldati möödunud nädalavahetusel online vestlusring kohalike noortega noorte osaluse teemadel; noorsootöötajate online nõustamised jm).

Osalejad väljendasid huvi jätkata aktiivselt kogemuste ja info vahetust ning EANK-i esindaja Heidi Paabort kinnitas, et EANK on valmis korraldama oma liikmetele uue kogemuskohviku juba nädala pärast.

 

Ülly Enn (ENTK nutika noorsootöö juht): Kuidas noorte jaoks uuel ajajärgul olemas olla? 

17.03.2020

Meil on uus olukord. Eestis, maailmas, võib isegi tunduda, et kõikjal ja kõiges. Noortevaldkonna vaatest on nüüd sealhulgas teistmoodi see, et noored ei saa enam minna kooli, noortekeskusesse ja huviringi. Vähemasti mitte sellisel moel, mis on neile juba tuttav, armsaks saanud ja tähtis.

Kuidas noor selles tänases olukorras end tunneb ja kuidas ta hakkama saab? Ma julgen öelda, et see on põhiküsimus meile, kes me tegutseme noorte heaks. Kuid selles mõttes ei ole olukord meie jaoks sugugi uus. Noorsootöö tuumaks on hea kontakt ja usaldusväärne suhe noorega, tema vajadustest ja huvidest lähtumine ning me vajame jätkuvalt parimaid lahendusi selleks, et seda usaldusväärset head suhet hoida. Hoida noorega kontakti ja pakkuda talle tuge olukorras, kus me ei saa enam noorteka kott-toolil või näiteringis maailmamuresid üksipulgi lahti harutada või ühise lühimatkaga stressi maandada. Hea kolleeg, kuidas me saaksime seda praegu kõige paremini teha?

Näiteks Tartu Noorsootöö Keskus on kutsunud noori üles kontakteeruma noorsootöötajatega läbi sotsiaalmeedia kanalite, öeldes selgelt välja: „Nad on teie jaoks olemas ka siis, kui keskused on kinni. Ühtlasi jälgi meie keskuste Instagrame, et saada osa nutimaailma vahendusel põnevatest tegevustest ja väljakutsetest“. Mida veel saaks teha? Kuulutada, et jätkame tööd Google Hangouts Meet, Zoom’i või muude digilahenduste kaudu nüüd hoopis kindlatel aegadel videokohtumistena? (Muide, SpeakSmart on avaldanud väga hea eestikeelse videojuhendi „Zoomi kasutamine e-koosolekuks“). Seada noortekeskuse sotsiaalmeedias sisse online tugi, kus noorsootöötajad nö valveaegu teevad ja noortega sel moel kontaktis hoidmise sisse seavad? Või hoogustada tuge noortelt noortele  lühivideote konkursi, Instagram Live või mõne muu nutilahenduse kaudu, mida noored juba aktiivselt kasutavad? Meie sammud peavad igal juhul eeskätt lähtuma sellest, mida noored praegu kõige enam vajavad.

Olen kindel, et noortel on suur huvi selle vastu, mis toimub. Miks ikkagi on tähtis püsida kodus? Kuidas ennast hoida? Mida see viirus endast üldse kujutab? Nii nagu kõigil teistel, on ka noortel vajadus leida usaldusväärset ja noorele mõistetavat infot ning üha muutuva olukorraga end kursis hoida. Üleriigiline noorteinfoportaal Teeviit.ee oli juba varasemalt kuulutanud märtsikuu noorte digielu ja meediapädevuse kuuks. Teemakuu pealkirjaks on „Minu mänguväljak on internet“ ja ma ei kujuta ette, et saaks olla asjakohasemat olukorda noorte meediapädevuse toetamiseks, info otsimise oskuste arendamiseks ja infoallika asjakohasuse hindamiseks  jms. Teeviida lehelt leiab ka käitumissoovitusi noortele eriolukorra ajal. Mida veel annaks ära teha noorteinfo kaudu erinevatel tasanditel? 

Nüüd, kus õppetöö jätkub distantsõppe vormis, on ka see enamike noorte jaoks uus olukord. See võib olla väga põnev, aga paljude jaoks ilmselt ka väga suur väljakutse. Õpipädevus on üks elukestva õppe võtmepädevustest, mis on ka noorsootöö kaudu toimuva mitteformaalse õppimise keskmes ning esmalt tulebki noortel nüüd distantsõppe tingimustes õppima harjuda. Teeviit.ee’st leiavad noored ka sellealaseid vihjeid ja soovitusi, näiteks selle kohta, kuidas efektiivselt õppida ja infot paremini meelde jätta

Tartu Ülikooli Haridusteaduste Instituut on koondanud mõned sellealased soovitused ka noortega töötavatele spetsialistidele ja küsimus noortevaldkonnale on: kuidas saaksime noorsootöö kaudu praegu täiendavalt toetada õpimotivatsiooni ja -harjumust, ennastjuhtivat õppima õppimist? Ehk vajavad noored just praegu ka selles toekamat abi noorsootöötajatelt, kes saavad just noorsootöö meetodite kaudu aidata noortel teadvustada oluliste õpiavastuste tähenduslikkust, leida põnevaid viise koos tegutsemiseks ja üksteiselt õppimiseks? Usun, et siin oleks hea nii koolinoorsootöö tegijatel kui teistel kohaliku tasandi noorsootöötajatel pidada nõu ka lähima kooli õpetajatega ja mõelda, kuidas koostöös üksteisega praegu tegutseda võiks, et noori võimalikult hästi kaasata ja kaasas hoida.

Selleks, et jätkata head sisulist tööd noortega arendavates tegevustes noorte teadmiste, oskuste ja hoiakute toetamiseks, on olemas hulgaliselt digilahendusi, mis täna ka noorsootöös juba kasutusel. Eesti Noorsootöö Keskuse veebilehele koondame inspiratsiooni ja näiteid, mis võiksid olla  abiks nutika noorsootöö korraldamisel. Eesti edtech kogukond on pannud seljad kokku ja õla alla selleks ning avanud Eesti uudsed õpilahendused tasuta kättesaadavaksSealhulgas on häid lahendusi, mida saab kasutada noorsootööks ja mitteformaalseks õppimiseks, samuti mis võivad olla abiks noorsootöö korraldajatele oma töö organiseerimiseks (näiteks Clanbeat). ENTK-le teadaolevalt on mitmed start-up’ id, sh 99math, ALPA, Tebo lahkelt valmis avama tasuta kasutusvõimaluse neil eesmärkidel ka noortevaldkonna organisatsioonidele. Ka Taskutark, Foxcademy ja Opiq on avatud. Seega, noortekeskused, huvihariduse ja huvitegevuse pakkujad, noorteühingud jt – kui te leiate, et mõni neist lahendustest oleks teile abiks, võtke ühendust otse teenusepakkujaga. Uurida tasub ka Tagasi Kooli külalisloengute ja -vestluste materjale.

Tervitatav on näha noortevaldkonnas juba ka uusi algatusi töö nutikaks ümber korraldamiseks, näiteks on Tähtvere tantsukeskus käivitanud virtuaaltantsukeskuse, mille kaudu toimuvad online tantsutrennid, teooriaõpe jm, Eesti Tantsuagentuur on algatanud e-õppe nii, et postitavad igapäevaselt kuni 15-minutit vältavate tantsutrennide videod ja kutsuvad noori üles jagama klippe kodustest tantsutrennidest.

Digilahenduste puudust meil ilmselgelt ei ole, küll aga tasub meeles pidada, et nii nagu meile endale, on olukord uus ka noortele ning kui nüüd korraga tekib vajadus mitmete uute keskkondade ja lahenduste kaudu küll õppetöö tegemiseks kui noorsootöös osalemiseks, võib ka see pigem olla keeruline. Peaksime ka täie tõsidusega suhtuma sellesse, et jätkuvalt tagada mõistlik ekraaniaja maht ja hea tervislik tasakaal tervikuna. Näiteks, kui on võimalik teiste inimestega distantsi hoides õues liikuda, pakub avastusrada.ee nutikate radade näol rohkelt inspiratsiooni ja avastusi. Algatus „Liikuma kutsuv kool“ on nüüd mõneks ajaks end ümber häälestanud „Liikuma kutsuvaks koduks“ ja jagavad soovitusi, kuidas kodus õppimise ja töötamise ajal põnevalt pause teha ja säilitada tervislik liikumine ka piiratud oludes. 

Aidakem noortel neid häid ressursse enda jaoks avastada, leides noorsootöö põhimõtetele tuginevalt noorte jaoks atraktiivseid ja motiveerivaid viise. Ja andkem noortele aega uue olukorraga harjuda ja kohaneda, et leida parimad lahendused oma elu juhtimiseks nüüd, kus endale olulist enam harjumuspärasel moel jätkata ei saa. Häid viiteid noorte vaimse heaolu ja toimetuleku toetamiseks leiab näiteks Peaasi.ee vahendusel. Rajaleidja on avaldanud ka soovitused, kuidas laste ja noortega koroonast rääkida.

Ühtlasi kutsume üles  jagama sotsiaalmeedias näiteid sellest, kuidas olete oma noorteühingus, noortekeskuses, huvikoolis, projektides jm töö ümber korraldanud, lisades oma postitusele #nutinoorsootöö. Et saaksime võimalikult hästi üksteist valdkonnas inspireerida ja innustada ning viia juba loodud ja kasutajasõbralikult toimivad lahendused võimalikult paljude noorteni – ka siin on digilahendustel võimas potentsiaal. Niisiis, kuidas edasi, hea kolleeg?  

 

Ülly Enn

Nutika noorsootöö suunajuht

Eesti Noorsootöö Keskus

 

Haridus- ja Teadusministeeriumi kohtumine katus- ja esindusorganisatsioonidega 19.03 

17.03.2020

19. märtsiks 2020 on Haridus- ja Teadusministeeriumi noorteosakonna juhataja Reelika Ojakivi kutsunud noortevaldkonna katus- ja esindusorganisatsioonide esindajad veebikohtumisele, et arvestades eriolukorda riigis ja sellest tulenevat uut olukorda ka noortevaldkonnas, vahetada infot ja mõtteid sellest, kuidas avatud noortekeskused, huvikoolid ja noorteühingud saavad oma tegevuste ja õppega jätkata perioodil, mil ruumid on selleks suletud. Kohtumise olulisemaid käsitlusi kajastame esimesel võimalusel siinsamas ENTK erilehel.


Uuendatud: 02.04.2020

Vaatamisi: 756

Teksti suurus