fbpx

Abivahendid virtuaalseks suhtlemiseks

Esimene samm on kindlasti läbi mõelda, kuidas tervikuna online noorsootööd teha ning selleks on head juhised koostanud Kaisa Orunuk Tallinna Spordi- ja Noorsooamet.  Loe soovitusi online noorsootöö alustamiseks siit.

Noortega suhtlemisest nutiajastul on võetud rohkem luubi alla ka Veronika Tuule ja Marin Johnsoni samanimelises veebinaris, mida saab edukalt järele vaadata youtube`ist.

Siia oleme koondanud veel mõningaid tööriistu, mille kaudu noortega virtuaalmaailmas suhelda:

  • Live-stream

Üks lihtsamaid viise on teha live-streaming ehk otseülekandeid. Mitmed noortekeskused on kolinud oma tegevustega veebi ning üks lihtsamaid viise oma sõnumeid kohale viia ning kommentaaridega osalejate vahel suhtlust arendada, on just live-stream. Siin juures on hea meeles pidada, et mõtleksite läbi eelnevalt oma kommunikatsioonistrateegia ja suhtluskanalid, sest liiga palju keskkondi ajavad lõpuks segadusse. Kui teil on juba mõni keskkond kasutusel, siis vaadake, kas sinna on live-stream juba sisse ehitatud. Enim tuntud on kindlasti Facebook Live, Instagram Live kui Vimeo.

Facebook`is live-video alustamiseks ava Facebooki rakendus, alusta postituse kirjutamist ning avanenud valikutest vajuta “Record and share live video”. Seejärel tekib võimalus lisada videole kirjeldus ning valida publik, kellele videot näidata. Video edastamise ajal on kasutajal võimalik jälgida, kui palju sõpru tema videot vaatab, sõpradel on võimalik kommenteerida ning peale edastust salvestub video kasutaja ajajoonele.

  • Veebinarid

Veebiseminaridel saavad osalejad reaalajas kaasa mõelda ja teha ning hiljem on võimalik veebiseminari ka õppevideona kasutada. Veebiseminaril saab ise otsustada kui suure rolli annate osalejatele – on võimalik, kus kõik osalejad saavad oma kaamera ja mikrofoni abil seminaril kaasa rääkida või soovite olla pigem ise nö loengupidaja, kus osalejad on pigem kuulaja rollis ning saavad vahest mõnele küsitlusele vastata. Igal juhul on veebiseminaride jaoks mitmeid tööriistu, millest tuntumad on BigBlueButtonZoom.usSkypeAnymeetingAdobe Connect. Veronika Tuul ja Marin Johnson on oma Diginobe podcasti lehel teinud ka hea kokkuvõtte, millele veebiseminari pidades tähelepanu pöörata. Samuti on SpeakSmart avaldanud väga hea eestikeelse videojuhendi „Zoomi kasutamine e-koosolekuks

  • Videomängud ja multiplayer

Mitmed noortekeskused on üha rohkem oma pilkusid pööranud videomängude maailma. Näiteks on Põhja-Tallinna noortekeskus juba mõnda aega teinud erinevaid e-spordimängude võistluseid. Väga paljudes videomängudes on multiplayer ehk meeskonnaga üle veebi koosmängimise võimalused. Miks mitte teha ka endale mängu kasutaja ning kutsuda noori endaga mängima ja sealt kaudu harjutada nendega koos meeskonnatööd ning omavahelist suhtlust. Eestis on üsna palju populaarsust kogunud näiteks Leage of Legends, Fortnite, Minecraft ja palju teisigi.

  • Muid noppeid huvitavatest keskkondadest:

Samuti võib ülesseada täiesti oma Chati-kanalid, kus erinevateemalisi vestluseid pidada. Paar head näidet on Fleep ja Discord, millest viimast kasutavad juba päris mitu noortekeskust üle Eesti. Näiteks on Valga avatud noortekeskus Discordi keskkonnas ülesseadnud e-noortekeskuse.

Teksti suurus