fbpx

Kuidas testida digipädevust ning kuidas neid arendada?

Digitaalse maailma oskustega omandamisel on DigComp raamistikus võrreldud oskuste tasemeid ujumisega, kus iga järgnev näitab üha sügavamat professionaalsuse taset.


DigComp 2.1., Learning how to swim in the digital ocean 

2019.aasta aprillis testiti esimest korda Eesti õpilaste digipädevusi üldhariduskoolides. Tasemetöös osalesid 9. ja 12. klassi ning kutsekoolide 3. kursuse õpilased ning Innove avalikustas ka kokkuvõtte ja analüüsi tulemustest. Meie noored on üsna tublid juba praegu, kuid siiski on ka noorsootöös oluline roll nende digipädevuste tõstmises. Tulemusi digipädevuse valdkonade kaupa näed allolevalt pildilt.

Oma digipädevuste arendamiseks on hulgaliselt erinevaid töötube, veebiharjutusi ja teisi õppematerjale. Siin on mõned keskkonnad, mida koos noortega avastada:

  • Testi koos noortega StartIT kodulehel, milline IT-amet võiks neile sobida.
  • Geenius.ee portaal aitab täpselt järgi vaadata, mida kõike Google ja  Facebook kasutajast teab. Tehke noortega eksperiment ja uurige mitu gigabaiti andmeid teie kohta kogutakse.
  • Õpi koos noortega internetiturvalisuse kohta  BCS Koolituse ja Eesti Info- ja Telekommunikatsiooni Liidu materjalidega.
  • StartupAlfa on arenev digikeskkond, mis koondab tulevikutehnoloogia ringijuhtide ja ringide infot, sh tasub nende poole pöörduda, kui on mõttes neid enda noortele külla kutsuda. Oktoobrikuust saavad noored osaleda algajatele mõeldud robootika töötubades.
  • TechSisters on juba kauem turul olnud ning pakub algaja tasemel digikoolitusi eelkõige tütarlastele. Samuti on nad avatud muudele koostööpakkumistele.
  • LearningApps.org on hea koht, kus ise lihtsalt koostada äppe ja kasutada juba olemasolevaid rakendusi.  Näiteks saab noortega mängida Miljonimängu või Kuldvillakut. Eriti vahva on see, et iga rakenduse juures pakub keskkond võimalust ka ise sarnast rakendust teha ja nii saab koos noortega mänge luua.
  • Edasijõudnutele leiab head materjali ProgeTiigri kogumikust.
  • Uuri koos noortega ka Digiõpikut. Seal on võimalik vanuseastmete kaupa õppida näiteks digikunsti, digihügieeni, koodimist jpm.

 

Teksti suurus