Veebruaris 2015 sulgus kahepoolsete suhete arendamise fondi taotlusvoor, kuhu laekus kokku seitse taotlust. Märtsis 2015 kogunenud valikukomisjon hindas taotlusi vastavalt toetuse andmise tingimustele ja toetuse andmise korras sätestatud hindamiskriteeriumitele ning otsustas toetada seitset laste ja noorte heaolu nimel tegutsevat organisatsiooni kogusummas 92 453 eurot. Kahepoolsete suhete arendamiseks doonorriikide üksustega toetati järgmisi organisatsioone:
Projekti elluviija: Eesti Avatud Noortekeskuste Ühendus Projekti pealkiri:Xploring the educational and social youth programmes in Iceland Toetuse suurus: 11 000 eurot Eesti Avatud Noortekeskus viib EMP programmi “Riskilapsed ja -noored” raames ellu projekti “Murdepunkt”. Kahepoolsete suhete arendamise fondi raames toetatava projekti kirjeldus: Projekt raames toimub õppevisiit, kus 6 noorsootöötajat ja 2 noorsootöö eksperti Eestist täiendavad end ja õpivad uusi meetodeid Islandi noortele õigusrikkujatele suunatud hariduslike ja sotsiaalsete programmide näitel. Island on tuntud oma traditsiooniliste tõenduspõhiste sekkumiste rakendamise poolest: noorte õigusrikkujate rehabilitatsiooni eesmärgil rakendatakse seal mitmeid tõenduspõhiseid hariduslikke ja sotsiaalseid programme. Eesti Avatud Noortekeskuste ühendus sõidab projekti raames 2015. aasta mais ja juunis Islandile õppereisile Islandi heast kogemusest õppima ning hiljem saadud teadmisi ja kogemusi Eestis rakendama.
Projekti elluviija: Tartu Linnavalitsus Toetuse suurus: 19 578 eurot Tartu Linnavalitsus viib läbi projekti “Tõenduspõhine uus lähenemine – uus koolikultuur Eestis (TULUKE)” Kahepoolsete suhete arendamise fondi raames toetatava projekti lühikirjeldus: Tartu Linnavalitsuse ja Islandi Ülikooli vaheline koostöö toetab projekti “Tõenduspõhine uus lähenemine – uus koolikultuur Eestis (TULUKE)” raames elluviidavaid tegevusi. Käesoleva projekti raames ehitab Tartu Linnavalitsus Tartu Hansa Kooli avatud õpikeskonna, neli õpetajat sõidavad Islandile õppima avatud õpikeskkonna õppeprotsessi planeerimist ning sobivate meetodite kasutamist. Islandil on pikaajaline kogemus avatud õpikeskkonna õppeprotsessi planeerimises ja organiseerimises ning selle rakendamiseks sobivate pedagoogiliste meetodite kasutamises. Tartu Linnavalitsus valis partneriks Islandi ülikooli, et tugevdada ja arendada edaspidist koostööd ning vahetada omavahel teadmisi ja kogemusi. 2015. aasta kevadel toimub õppevisiit, mille raames külastavad 8 haridusvaldkonna spetsialisti Tartu Linnavalitsusest Islandit. Islandi partnerid korraldavad eestlastele loenguid ja seminare, külastusi koolidesse, erinevaid koolitusi ja kohtumisi, et suurendada eestlaste teadmisi avatud õpikeskkonna füüsilisi aspekte puudutava kohta ning õpetaja rollist avatud õpikeskkonnas – teadmised on vajalikud Eestis avatud õpikeskkondade loomiseks ja parendamiseks. Lisaks on see abiks paremate otsuste langetamisel ja kohaliku hariduspoliitika kujundamisel. Islandi partneri kaks spetsialisti külastavad 2015. aasta oktoobris Tartu Haridusnädala (planeeritud projekti TULUKE raames) ajal Eestit ja võtavad osa erinevatest seminaridest, tutvustavad oma kogemusi seoses avatud õpikeskkonna ja erinevate õppimise ning õpetamise metoodikate kasutamisega. Seminarid on avatud kõikidele osalejatele. Islandi spetsialistid külastavad ka Tartu Hansa Kooli loodud avatud õpikeskust ning nõustavad õpetajaid. Lisaks kohtutakse erinevate spetsialistidega, kes vastutavad Eesti hariduspoliitika arengu eest.
Projekti elluviija: Imavere Vallavalitsus Toetuse suurus: 9 800 eurot Imavere Vallavalitsus viib ellu projekti “Kogukond märkab, toetab ja abistab”.Kahepoolsete suhete arendamise fondi raames toetatava projekti lühikirjeldus: Projekti raames teevad koostööd kolm piirkonda ja kogudus: Imavere Vallavalitsuse Noortekeskus, Võhma Vallavalituss, Kõo Vallavalitus ja EELK Pilistvere kogudus. Projekti eesmärk on luua koostöövõrgustik lastega ja noortega töötavatest spetsialistidest, sotsiaaltöötajatest ja teistest valdkonnaga seotud spetsialistidega. Läbi toimiva koostöövõrgustiku pööratakse tähelepanu noorte riskikäitumise varasele märkamisele ja sekkumisele. Üheks ambitsiooniks on ka kogukondlik võrgustikutöö, kuhu kuuluvad kohalikud spetsialistid, aktiivsed elanikud, lapsevanemad ja mittetulundusühendused, kellega vahetada nii teadmisi kui ka kriitiliselt arutada rohujuuretasandil probleemide üle.
Projekti elluviija: Kuriteoennetuse Sihtasutus Toetuse suurus: 11 000 eurot Kuriteoennetuse Sihtasutus viib ellu projekti “Juhtumikorralduslik ja holistlik vabanemismudel”. Kahepoolsete suhete arendamise fondi raames toetatava projekti lühikirjeldus: Projekti raames külastavad nädala aja jooksul kaheksa alaealiste õigusrikkujatega töötavat spetsialisti neljast erinevast institutsioonist Norra alaealistega tegelevaid institutsioone ja tutvutakse põhjalikumalt seal tehtava tööga ning rakendatavate metoodikatega. Lisaks tulevad neli Norra spetsialisti Eestisse õppereisile, kus nad tutvuvad Eesti asutuste tööga ning annavad meie spetsialistidele nõu veelgi paremaks sekkumiseks. Õppeviisiidid kulmineeruvad ühise seminariga, kuhu tulevad mitmed valdkonna spetsialistid üle kogu Eesti kokkuvõtteid tegema oma kogemustest ja õppevisiidist.
Projekti elluviija: Tähe Noorteklubi MTÜ Toetuse summa: 5 000 eurot Tähe Noorteklubi MTÜ viib ellu projekti “Noor pole probleem, vaid tugevus!”. Kahepoolsete suhete arendamise fondi raames toetatava projekti lühikirjeldus: Projekti pealmine eesmärk on arendada partnerlussuhteid doonorpartner May-Len Skilbrayga Oslo ülikoolist, kellega vahetatakse projekti raames teadmisi ja parimaid praktikaid NEET noortega (noored, kes ei õpi ega tööta) seotud inimkaubanduse teemadel. Õppevisiidil osalevad tänavanoorsootöötajad (6 inimest) kolmest Tartu avatud noortekeskusest (Tähe Noorteklubi MTÜ, Lille Maja, Anne Noortekeskus). Kõik spetsialistiid töötavad NEET noortega nii tänavanoorsootööd tehes kui noortekeskustes. Õppevisiit on osalejatele oluline, et mõista inimkaubanduse olemust, saada teadmispõhiseid meetodeid ja informatsiooni, mida oma igapäevatöös rakendada. Mitmed rahvusvahelised dokumendid annavad juhiseid, kuidas inimkaubanduse ohvreid toetada ja milliseid teenuseid tuleks neile pakkuda. Paljud neist juhistest rõhutavad spetsialistide koolitamise vajadust inimkaubanduse teemadel ning erinevate avaliku sektori ja kolmanda sektori institutsioonide vahelise koostöö olulisust. Tähe Noorteklubi MTÜ on teinud inimkaubanduse peamiste terminite õpetamisel koostööd MTÜ Eluliiniga. Tänu sellele on ühendus mõistnud probleemi tõsidust ja seda, et igapäevaselt puututakse inimkaubanduse ohvritega kokku. Projekti raames õpitakse, kuidas ennetada NEET noorte sattumist inimkaubandusse. Selleks õpitakse kogenud kohalikelt ja välispartneritelt nende valdkonnaalaseid teadmisi ja meetodeid ning rakendatakse saadud teadmisi spetsialistidele ja sihtgrupile.
Projekti elluviija: Võru Maavalitsus Toetuse suurus: 3 800 eurot Võru Maavalitsus viib ellu projekti “Laste suhtlemise ja probleemilahenduslike oskuste arendamine“. Kahepoolsete suhete arendamise fondi raames toetatava projekti lühikirjeldus: Projekt keskendub Eesti ja Norra partnerite kahepoolsete suhete arendamisele, et tugevdada senist koostööd ja leida erinevaid võimalusi, kuidas jätkata valdkondlikku võrgustikutööd. Projekti eesmärgiks on jagada partnerite vahel informatsiooni, häid praktikaid ja teadmisi kõige kohta, mis puudutab erinevatele sihtrühmadele (lapsed, lapsevanemad, õpetajad ja kohalik kogukond) suunatud kuritegevus ennetavaid tegevusi. Norral on pikaajaline ja hea kogemus erinevate kuritegusid ennetavate tegevuste ja meetodite läbi viimisel, samuti lastele ja nende peredele suunatud sotsiaalsete ja kommunikatiivsete probleemide lahendamise oskus. Projektis osalev Norra sõpruskool on edukalt kasutanud PALS (Play and Learn School) ning PMTO (Parent Management Training)meetodeid. On oluline, et lisaks lastele oleksid kaasatud ka nende vanemad. Kui PALS meetod keskendub lastega töötamisele ja nende sotsiaalsetele oskustele, siis PMTO keskendub vanemate toetamisele käitumuslike raskustega lastega toimetulekuks. Projekti raames külastavad kaks PALS ja PMTO meetodite eksperti Võru maakonda ja sealseid koole ning jagavad oma kogemusi ja teadmisi nende meetodite rakendamisel. Külastuse raames on võimalik osalejatel ekspertidega kontakte vahetada ja arutada edasise rahvusvahelise koostöö võimaluse üle. Projekti raames korraldatakse seminare ning mitmeid ümarlaudu, kus arutletakse õigusrikkumise eest karistatud noorte olukorra ja sekkumisvõimaluste üle. Lisaks otsitakse strateegilisi lahendusi, kuidas õigusrikkumisi toime pannud noori aidata ja õigusrikkumisi vähendada.
Projekti elluviija: Sotsiaalministeerium Projekti partner: Justiitministeerium Toetuse suurus: 30 000 eurot Sotsiaalministeerium viib EMP toetuste programmi “Riskilapsed ja -noored” raames ellu eelnevalt kindlalt määratud projekti. Kahepoolsete suhete arendamise fondi raames toetatava projekti kirjeldus: Projekti raames on kavas kaks erinevat tegevust: 1) õppevisiit poliitikakujundajatele ja peamistele sidusrühmade esindajatele eri ministeeriumidest ja riigiasutustest, et tõsta teadlikkust tõhusate ennetusmeetodite kohta ja samuti kujundada ühist arusaama läbi süstemaatilise intersektoraalse koostöö ja ressursside planeerimise, et seadusega konfliktis olevate lastega paremini tegeleda; 2) kahepäevane rahvusvaheline seminar, mille eesmärk on informeerida paljusid valdkonna spetsialiste Eestis ning tõsta ka poliitikute teadlikkust sellest, kuidas Norras seadusega konfliktis olevate lastega tegeletakse. Projektiinfo inglise keeles.30.11.2015 -1.12.2015 toimus Tallinnas Õpetajate Majas seminar „Uued suunad õigusrikkumisi toime pannud laste kohtlemisel“. Konverentsi ettekanded on järelvaadatavad allpool: