NEET-noortele suunatud tugimeetme tegevussuund
Toetuse staatus:
Lõppenud
Tähtaeg: 31.12.2021
Kontakt:
Üldinfo
NEET- staatuses noortele suunatud tugimeetme tegevussuund
Tegevussuuna nimetus: raskemates oludes noorte (NEET- staatuses noorte) jaoks tugimeetmete käivitamise ja rakendamise tegevussuund.
Tegevussuuna eesmärk: noorsootöö asutustele tuginedes pakkuda raskemates oludes noortele selliseid tegevusi ja tuge, mis toetavad nende naasmist õpingutesse või tööle – NEET- noorte ülesse leidmine, motiveerimine ja aktiivsetesse tegevustesse kaasamine ning individuaalse toe pakkumine.
Sihtgrupp: Tugimeetmed on osa noortegarantii riiklikust tegevuskavast ja suunatud 15- 26 aastastele noortele, kes ei õpi ega tööta.
Tegevussuuna kestus: 01.01.2019 – 28.02.2022
Õpingutes ja tööturul mitteosalevate noorte jaoks tugimeetmete käivitamine ja arendamine on käesoleval perioodil jagatud kolmeks osaks.
Põhja-Eestis toimub tugiteenuse osutamine Tallinna Haridusameti Noorsootöö osakonna koordineerimisel programmi Hoog sisse raames Tallinna linna ja lähipiirkonna noortele.
Eesti Avatud Noortekeskuste ühenduse koordineerimisel toimub tugiteenuse osutamine NEET- staatuses noortele Lõuna-, Kesk-, Lääne- ja Kirde- Eestis. Teenuse osutamist jätkavad Noorte Tugilad nii prioriteetsetes kohalikes omavalitsustes (Narva, Kohtla-Järve, Pärnu, Taru ja Viljandi linn, Saaremaa, Valga ja Tapa vald) kui nendega piirnevates omavalitsustes, kokku 37-s omavalitsuses.
Programmid Hoog sisse ja Noorte Tugila käivitavad ja arendavad noortele lisatuge pakkuvaid noorsootööteenuseid. Olulisel kohal on abivajavate noorte ülesse leidmine. Noorteni jõudmiseks on varasemate kogemuste põhjal häid tulemusi saavutatud mobiilse noorsootöö ehk lähenemisega, mille eesmärgiks on noorega usaldusliku kontakti loomine seal kus noor parasjagu viibib, sh linnaruumis ning seeläbi noorte edasine toetamine, motiveerimine ja positiivsele arengule suunamine tema individuaalsetest vajadustest lähtuvalt. Noorsootöö omab noortele positiivset mõju ning selle meetodite kasutamine raskustes noorte toetamisel on edukas ning väärib edasiarendamist. Perioodi jooksul on planeeritud tegeleda ligi 9000 juhtumiga.
Lisaks on EANK-il roll toetada üle-eestiliselt Tulgilate ja Hoog sisse programmi tugiteenuse osutajaid, omada üle-eestilist tervikpilti, teostada teenuse tervikanalüüs, korraldada võrgustiku ja partnerite vahelist koostööd, võimestada kohalikke omavalitsusi teenuse osutamisel ja jätkusuutlikkuse tagamisel ning tegeleda teavitustööga.
Tegevusi rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Haridus- ja Noorteameti poolt elluviidava Euroopa Sotsiaalfondist kaasrahastatud programmi „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ raames.
Programm Noorte Tugila
Noorte Tugila on noortele suunatud riiklik noortekeskuste programm. See on üks osa Eesti noortegarantii riiklikust tegevuskavast. Tugila eesmärk on töö kaotanud või koolist lahkunud noorte võimalikult kiire naasmine ühiskonnaellu. Noorte Tugila noorsootöötajad toetavad noori, aidates neil selgusele jõuda oma probleemides ja väljakutsetes, luua kontakte haridusasutuste, organisatsioonide ja tööandjatega. Iga noor osaleb programmis oma vajadustele vastavalt kuni pool aastat. Osalusaja lõppemisel hoitakse noorega kontakti veel vähemalt kuue kuu jooksul.
Teenust koordineerib: Eesti Avatud Noortekeskuste Ühendus.
Kontakt: Programmijuht Heidi Paabort, heidi.paabort@ank.ee, 58091010; sisuline juht Kerli Kõiv, kerli.koiv@ank.ee, 55583134, www.tugila.ee
Programm Hoog sisse
Noorteprogramm „Hoog sisse“ on osa Eesti Noortegarantii riiklikust tegevuskavast, mille eesmärk on mitteõppivate või -töötavate noorte kooli või tööellu naasmise soodustamine. Noorteprogrammi eesmärk on luua kolme aasta jooksul (2019–2021) usalduslik kontakt Tallinna linnas 2893 mitteõppiva- või töötava noorega, pakkudes neile selliseid tegevusi ja tuge, mis toetavad noorte naasmist õpingutesse või tööle. Spetsialistide tööks on pakkuda noortele aktiivset tuge kuni kuus kuud, et noor leiaks endale sobiva õppevormi ja õppeasutuse, kus haridusteed jätkata, või kvaliteetse tööpakkumise. Kui noor on asunud õppima või tööle, hoiavad spetsialistid noorega kontakti veel kuni kuus kuud, et olla kindlad, et noor ei kaotaks motivatsiooni jätkata valitud teel. Aastase perioodi jooksul hoitakse noorega ühendust või kohtutakse vähemalt kord kuus.
Konsultatsioonile registreerumiseks võtta ühendust meiliaadressil: hoogsisse@tallinnlv.ee. Teenus on noortele tasuta.
Kontakt ja lisainfo: Kristjan Kruus, Tallinna Haridusamet projektijuht, E-post: kristjan.kruus@tallinnlv.ee, 5556 7786