Noorte konkurentsivõime tõstmine ja noorte tööeluga kokkupuute suurendamine, Kutselabor
Toetuse staatus:
Lõppenud
Tähtaeg: 31.03.2021
Kontakt:
Üldinfo
Tegevussuuna nimetus: Noorte konkurentsivõime tõstmine ja noorte tööeluga kokkupuute suurendamise tegevussuund, 6.2.3. Kutselaborid.
Tegevussuuna eesmärk:. Noorte konkurentsivõime tõstmine ja noorte tööeluga kokkupuute suurendamine kutseid ja ameteid tutvustavate laborite kaudu.
Tegevussuuna kestus: 29.06.2015 – 31.03.2021
Ministri käskkiri 281 „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“, väljavõte kogukonna arengut toetavate tegevuste tegevussuunakirjeldusest:
Kutseid ja ameteid tutvustavad laborid, mille rakendamiseks valib elluviija laborite vahendusel tutvustatavad kutsed ja ametid ning koostab tutvustamise kava. Elluviija korraldab laborite valmimise ja kättesaadavuse. Vajadusel viib elluviija läbi hanked laborite ideede teostuse, materjalide, seadmete, juhendmaterjalide ja muu laborite toimimiseks ja rändluseks vajaliku tagamiseks. Elluviija viib läbi vajalikud teavitustegevused (sh messidel osalemine) ning korraldab kutseid ja ameteid tutvustavate laborite rändluse (tutvustamine erinevates piirkondades), mille kaudu tagatakse kutsete ja ametitega tutvumise võimalused nii noortele ja noortega töötavatele spetsialistidele (sh noorsootöö asutustes, koolides, infomessidel jms) kui ka erinevate erialade esindajatele.
Kutselaborid
Kutselaborid on uuenduslik võimalus noortel tutvuda lähemalt töömaailma erinevate sektoritega, pakkudes võimalikult terviklikku ülevaadet sektoritest, et noored saaksid teha teadlikumaid karjääriotsused.
- Kutselaborid on mobiilsed, st noortele kergesti kättesaadavad – nad tulevad ise noorte juurde;
- Kutselaborid on interaktiivsed, st võimaldavad noortel aktiivset osalemist ja pakuvad käed-külge tegevusi;
- Kutselaborid arvestavad tööturu tulevikutrende, eelkõige tehnoloogia suunal, st kasutatud on kaasaegseid tehnoloogiad ja IKT võimalusi, et edendada muuhulgas ka noorte tehnoloogia- ja digipädevusi;
- Kutselaborid on autentsed, st annavad noortele võimalikult tervikliku ülevaate, milliseid töövõtteid, tehnoloogiaid kasutatakse, millised on tööandjate ootused, millised on karjäärivõimalused nendes sektorites.
Iga kutselabor tutvustab konkreetset töömaailma sektorit selle sektori konkreetsete ametite kaudu töötoa vormis. Töötubade kestvus on orienteeruvalt 1-1,5 tundi. Töötubades saab korraga osaleda 10-15 noort.
Sektorite ja ametite valikul on lähtutud OSKA raportite tulemustest. 2016 aastal töötati kutselaborid välja kolmele sektorile, mille vahendusel tutvustatakse viit ametit:
- Mobiilsed töötoad puidutööstuse ametite Tutvustatakse cnc-pingi operaatori ametit ja tisleri ametit;
- Mobiilsed töötoad metallitööstuse ametite Tutvustatakse cnc-pingi operaatori ametit ja metallitehnoloogi ametit.
- Virtuaalreaalsusel põhinevad töötoad tervishoiusektori ametite Tutvustatakse bioanalüütiku ja õe ametit.
Vaata portaali Pealinn VR-prille tutvustavat videot:
- 2018 aastal töötati välja noorsootöötaja tööd tutvustav kutselabor.
Teenuse pakkujad:
Mobiilsete töötubade teenust nii puidu- kui metallitööstuse sektori ametite tutvustamiseks pakub Merkuur OÜ. Kontakt: Lauri Soosaar (merkuur.oy@eesti.ee, 5185404), www.merkuur.eu
Virtuaalreaalsete töötubade teenust tervishoiusektori ametite tutvustamiseks pakub Tartu Tervishoiu Kõrgkool. Kontakt: Gerit Dreyersdorff (geritdreyersdorff@nooruse.ee, 7370244)
Noorootöötaja kutset tutvustava interaktiivse töötoa läbiviimist pakub Eesti Noorsootöötajate Kogu. Kontakt: Heili Griffith (heili@enk.ee, 5827 5130)
Tervisesektori virtuaalseid töötube tutvustavaid interaktiivseid töötube rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Haridus- ja Noorteameti poolt elluviidava Euroopa Sotsiaalfondist kaasrahastatud programmi „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ raames.