fbpx

Kogemuslugu – kuidas Robloxis e-noortekeskust ehitada

Tauno Rubin: kasutage praeguses keerulises olukorras noortega suhtlemisel rohkem e-spordi võimalusi!

Olen Pärnu Raeküla Vanakooli Keskuse avatud noortekeskuse noorsootöötaja ning mina olen näiteks hetke keerulises olukorras kasutanud noortega suhtlemiseks Roblox keskkonda.

 

 

Roblox on videomängude platvorm, kus saab mänge mängida ja luua. Ning saab ka avatari kujundada ja mängijatega suhelda jne kirjutab Wikipedia. Seda saab kasutada nii nutiseadmes, arvutis kui ka mängukonsoolides. Roblox keskkond on peamiselt mõeldud 7-13 aastastele lastele ja noortele. Selles on ka vanemliku järelevalve võimalused, millega saab lapsevanem jälgida, millega tema laps selles keskkonnas tegeleb.

Lisaks on veel Roblox Studio keskkond, mis on ainult arvutis oma Robloxi mängude ja maailmade loomise tarvis. See on üsna hea platvorm oma esimeste mängude tegemiseks, kuna see ei vaja kodeerimist vaid sa saad ehitada nö plokkidest ja ka valmis detaile ja esemeid kasutades.

Kuna paljud lapsed ja noored on selles keskkonnas niikuinii ja veedavad seal mängides üsna palju aega, siis miks mitte kasutada nende huvi selle vastu ära ka noorsootöös.

Kui mina kasutan mõnel tavapäeval meie noortekeskuses Robloxi siis me ei tee seda nii, et igaüks mängib oma mängu, vaid me valime mängu, mis sobib kõigile (näiteks „Hide and seek“, mis on peitusemäng vms) ja teeme seda kõik koos. Seda koos noortekeskuses tehes on selline mängimine palju lõbusam. Lisaks saab igast mängust ka alati midagi õppida. Näiteks sotsiaalseid oskusi. On see siis näiteks, kas koostöö või sõbralik suhtlemine omavahel. Seda tegevust võib ka iga päeva lõpus lasta noortel tagasisidestada, et mida te täna sellest mängust ka õppisite. Lisaks on sellisel kujul noortekeskuses arvutimängude koosmängimine kindlasti turvalisem ja kontrollitud noorsootöötaja poolt kui kodus, kus noor omaette mänge mängib.

Minu peamine mõte, miks ma hakkasin kasutama Robloxi, oli just see, et noored õpiksid ise tegema oma mänge ja läbi selle saavad nad arendada oma loovust ning loogilist mõtlemist. Näiteks saab teha neile ülesandeks luua oma unistuste noortekeskus. Nii tegin mina algatuseks meie Raeküla Vanakooli Keskuse nö virtuaalse keskuse. See keskus Robloxis valmis mul jaanuaris ning nüüd kui meil on siin päris maailmas keerulised ajad ning me ei saa noortega füüsiliselt kohtuda siis see on ideaalne võimalus seda teha nüüd meie virtuaalses keskuses. Ma olen noortele välja hõiganud, et ootan neid igal päeval kell 18:00 meie virtuaalses keskuses. Seal saame me omavahel suhelda, kuidas neil läheb ja teha ka koos midagi lõbusat. Mõne päeva tagant üritan ka noori millegiga seal üllatada. Lisan sinna midagi uut vms.

Näiteks, kui eile tuli välja uus nõue, et inimesed ei tohi koguneda ka mänguväljakutele, siis ma mainisin meie noortele, et meie virtuaalses keskuse hoovis on see võimalus digitaalsel kujul olemas. Selle peale tegi üks noor mulle ettepaneku, teha sinna ka kool, et nad saaksid siis virtuaalselt ka koolis käia. See tuleb mul siis nüüd ette võtta veel.

Roblox Studio kasutamiseks väga mingit õpetust ei ole. Ma ise kasutasin google otsingut ja peamiselt ikka YouTube otsingut nö „How to…“. Tuli vaadata palju videoid ning palju katsetada ja katsetada keskkonnas. Kuid igaüks saab sellega seal hakkama! Vaid natukene kannatust on selleks vaja. Aga ühe päevaga päris seda asja selgeks ma ei saanud. Ka minul kulus sellise keskuse ehitamiseks 5-6 päeva.

 

Mõned noorte arvamused meie virtuaalsest keskusest:

„No see on väga huvitav ja väga realistlik“

„See on nii lahe“

„Minu arust on virtuaalne keskus väga realistlik ja see isegi annab mulle tunde nagu ma olekski vanakooli keskuses vahepeal“

 „See on väga tore ja soovitan virtuaalset keskust ka teistele“

 

Meie virtuaalse keskuse postitus ja video Facebookis:

https://www.facebook.com/tauno.rubin/videos/2934910666565285/

 

Edu Teile soovides tänases keerulises ajas virtuaalselt noortega tegelemisel! Ehk sai siit keegi inspiratsiooni noortega uuteks digitegevusteks.

 

Kontakt küsimuste korral

taunorubin@gmail.com

Teksti suurus